На ски или на спа, зимната ваканция e едно приятно и дългоочаквано разнообразие през студените месеци. Често обаче отсъствието от вкъщи за по-дълъг период е свързано с една дилема – как да предпазим жилището си от замръзване и твърде ниски температури, като същевременно избегнем високите сметки за отопление. Все пак много от нас няма на кого да разчитат да наглежда дома ни, докато ни няма. В същото време отсъствието в продължение на дни, докато отоплението е включено, води до разход на енергия, а съответно и до по-високи сметки.
Зимният период неминуемо е свързан и с нарастване на разходите. Причината за това е, че сметките за отопление и топла вода през студените месеци са едно от големите пера в семейния бюджет. Всъщност около 82% от общите разходи за комунални услуги у дома са за поддържане на топлината и за консумацията на топла вода. Ето защо е много важно да знаем как правилно да контролираме отоплението в жилището си през целия сезон и особено, когато отсъстваме от дома за по-дълго време. Няколко лесни стъпки биха ни помогнали да се справим с лекота с тази задача.
Изборът на оптимална температура
Когато пътуваме през зимните месеци, обикновено напълно изключваме отоплението или го оставяме включено на минималната възможна температура, която обикновено е между 10 и 15 градуса по Целзий. В първият случай жилището изстива значително. Във вторият успяваме да запазим по-висока температура вътре, отколкото е навън, и същевременно намаляваме разходите за отопление. Нещата обаче изглеждат по различен начин, когато навън е много студено. Тогава поддържането на температура между 10 и 15 градуса в дома за по-дълъг период от време означава, че стените и помещенията ще изстинат значително. В резултат влажността ще стане по-висока и може да се появи мухъл. Ето защо е необходимо температурата в дома да се съобрази с това колко е студено навън и с това да бъде съобразена температурата в жилището.
Не изключвайте напълно отоплението, когато сте далеч
Времето може да бъде изключително непредсказуемо през студените месеци, като резките температурни амплитуди са често срещани и градусите могат да се повишат и след това да се понижат значително в рамките на 24 часа. Заради това не е препоръчително да изключваме отоплението напълно, а после отново да го включваме, когато се върнем вкъщи. По-добре е да поддържаме оптимална и постоянна температура в жилището си. Това е най-подходящото решение, за да избегнем пълното изстиване на помещенията, което от своя страна може да доведе и до по-големи разходи за повторно затопляне. Не по-малко важно е при продължително отсъствие вратите и прозорците да бъдат плътно затворени и изолирани, за да се намали проникването на леден въздух отвън.