Бобът е неделима част от българската традиционна кухня и любим продукт на милиони българи. Но ако има храна, която върви „ръка за ръка“ с негативна асоциация -то това несъмнено е именно бобът и газовете, които води след себе си.
Как да готвите боб, за да не образува газове?
Разбира се, през годините нашите прабаби и баби са пробвали различни хитрини, с които да сготвят боба, така че да не образува газове. И честно казано, това е напълно възможно! Ето няколко съвета, които работят безотказно:
Вижте още: Как да използвате картофените обелки като тор
Накисване в топла вода
Накисването се прави, за да стане бобът по-лесно усвоим и съответно да не предизвиква отделянето на газове. Важното обаче е да го накисвате в топла, а не в студена вода. Не е лоша идея да сменяте редовно водата, в която е накиснат, така че тя да не изстива.
Кипване
Друг изпитан метод е директно да кипнете боба за няколко минути и след това да го оставите да престоява в горещата вода, която периодично да подменяте.
Джоджен
Добавянето на ароматен джоджен не се прави просто за вкус, а с цел успокояване на храносмилателната система, която да може да обработи бързо и безболезнено боба, без да се стига до отделянето на газове.