Може би най-накрая сте усвоили основния хляб с квас – това е невероятно и заслужавате поздравления! Вече се чувствате готови да експериментирате с други печива и видове брашна? Каква обаче е разликата между универсалното брашно, това за хляб и това за сладкиши?
Не се притеснявайте – брашното е всеобхватен термин за описание на всичко, което е смляно на прах - зърна, семена, ядки, боб, корени. Днес ще обърнем внимание на пшеничното брашно.
Всяко зърно се състои от ендосперм (вътрешната тъкан), зародиш (ембриона) и трици (твърдите външни слоеве).
Вижте още: Каква е разликата между узо и мастика
Какво означава номера на брашното?
Първо и най-важно е, че колкото по-голямо е числото на брашното, толкова по-тъмен може да бъде цветът му. Тази цифра изразява пепелното му съдържание в проценти.
Брашно тип 1150 е типово и има 1,15% пепелно съдържание. Брашната с високо пепелно съдържание могат да се похвалят с висок процент от обвивките на зърното, повече витамини, минерали и ензими. Брашната с по-високо пепелно съдържание имат по-голямо количество белтъчини, но техните хлебопекарни свойства са по-ниски.
Брашно тип 500 е фино смляно и става за широка употреба. Пепелното му съдържание е 0.5%. Идеално е за хляб, както и за сладкиши, но съдържанието му на глутен не е особено високо. Точно то е и причината много жени да се чудят защо козунаците им не стават „на конци”.
Всъщност, най-хубавите козунаци се правят с брашно тип 450, което е възможно най-финото на пазара.
Брашното тип 750 се води „Добруджа”. То отново е бяло, но с малко по-високо пепелно съдържание, което го прави и една идея по-здравословна алтернатива.