Сидони-Габриел Колет: Писателката с дръзка сексуалност
Снимка: Getty Images/Guliver
iWoman.bg
"Сърцето няма бръчки, а само белези" - може би сте чували този неповторим цитат, без да знаете неговият автор. Е, това е Сидони-Габриел Колет, емблема на френският изискан стил и фината нежната чувствителност. А ако името й все още не ви говори нищо, може би сте пропуснали и биографичния филм „Колет”, в който Кийра Найтли изигра образа на великата писателка.
Сидони-Габриел Колет е родена през 1873 година във Франция. Красавицата от ХХ век несъмнено е постигнала много неща както в литературен, така и в личен план, но със сигурност остава помнена най-вече с борбата си за независимост и силна сексуалност.
Публикация, споделена от Presto Gaudio (@prestogaudio) на
Родена е във френската провинция Бургундия, но в онази й част, която всички наричат „бедната Бургундия“. Колет e дете на данъчен агент, ветеран от войната, останал без един крак. Майка й е просто блестящата Сидо, с афрокреолска кръв във вените си и бохемски дух. Бащата на Колет се разорява и само на 18 години тя заминава с майка си за Париж в търсене на по-добри възможности. Колет обожава Сидо, посвещава й книга, превръща я в своя постоянна героиня и я описва хиляди пъти в романите си, като само променя името й.
Първият й литературен герой е ученичката Клодин и в поредица от няколко книги с невероятен успех тя разказва за живота й (живота си всъщност). Според литературната критика това са първите тийнромани в съвременния смисъл на думата. Писателската й кариера продължава по още по-необичаен начин. След първия си развод, Колет започва работа като танцьорка в мюзикхол, а в свободното си време пишела книги за живота на шоу-гърлите и куртизанките от „Мулен руж”.
И ставайки дума за този развод, той е наистина гръмък. Защото Габриел не заживява сама, а с жена – една от най-известните лесбийки в парижките кръгове от Бел епок – Матилда де Морни, по-известна като Миси. Връзката й с Миси продължава шест години и е само първата от множеството по-късни връзки, които има с жени. Да съблазниш някого с неустановена сексуалност е най-вълнуващото за нея.
Познанията й за женската душа са удивителни, а чувството й за хумор – пикантно и щедро подправено с повечко цинизъм, остра ирония и възхитителна упадъчност. Романът й „Шери“ е един от малкото, издавани у нас, но пък и един от най-добрите й. За него се казва, че също е автобиографичен като по-ранните й произведения. В него 49-годишната Леа, жена с минало, при това бурно и широко известно, има връзка със сина на своя приятелка, когото нарича Шери, с 24 години по-млад от нея.
Не е тайна, че Колет се развежда с втория си съпруг, журналиста Анри де Жувенел, с когото имат дъщеря, защото е влюбена… в 16-годишния му син от първия брак. Двамата започват страстна връзка, но моралният компас на Колет се обажда и тя отказва да се омъжи за него, когато вече е навършил пълнолетие. Малко след това сключва трети брак - с Морис Гудукет, с когото остава до смъртта си през 1953 г. Това е най-плодотворният й писателски период, при все че по време на Втората световна война мъжът й, евреин по кръв, е арестуван от гестапо.
На финалната права на живота си тя вече е легенда. Първата жена президент на прословутата парижка литературна академия „Гонкур“, номинирана е и за Нобелова награда за литература.