Самоувереността - сила или слабост?


Самоувереността - сила или слабост?
Снимка: Istock/Guliver

Много от нас често си задават въпроса какво е самоувереността? Почти на всеки се е случвало да попадне в ситуации, които да го накарат да се чувства малоценен, безполезен или не достатъчно добър. Независимо от причините, всеки може да се научи да приема, цени и обича себе си, защото без самоувереност животът на човек би бил много труден.

Още от ранна детска възраст ние градим у себе си различни качества, като едно от тях е самочувствието. От него зависи и основата на това каква ще бъде нашата личност в зряла възраст. Разбира се, самата самоувереност се гради с течение на времето в зависимост от много фактори като  възпитанието и отношението на родителите, семейната и приятелска среда, училищната среда, обществената и много други.

Но въпросът е как да изградим правилно тази самоувереност - наричана още и самоуважение. Вместо да създаваме чувство за себе си от това, което мислим или как изглеждаме, или какво правим, трябва първо да изградим чувство за собствена значимост.

В паметта на човек още от ранните му детски години се изгражда образа за самия него според това как изглежда или неговите действия в очите първо на родителите му. Ако един родител постоянно обижда или критикува своето дете, има прекалено високи изисквания и очаквания от него, надявайки се то да ги сбъдне, а детето не оправдава тези очаквания, то често бива упреквано за това. Това може би е най-често срещаната грешка на родителите при възпитанието на децата.

Ние не можем и нямаме право да изискваме толкова много от едно дете, трябва да му оставим свобода на личността и да се развива в желаните от него, а не от нас насоки в живота.

Чувствата се основават на миналото и вместо да ни дават възможност да реагираме според настоящия момент, те ни заставят да действаме на основа на минали обстоятелства и преживявания, а това ни възпира. Чувствата ни са способни да ни погълнат изцяло. Често вместо ние да управляваме тях, те подсъзнателно управляват нас. Това се случва, когато човек не е развил достатъчно самоувереност в себе си и това поставя много пречки и трудности за изпълнението на целите в неговия живот.

Превъзпитанието на това човек да харесва и обича себе си отнема време, труд и практика. Самоувереността е главната сила за успех във всеки аспект на живота. Без самоувереност, човек трудно би постигал каквото и да било, би живял като потисната личност, ограничила се да не вижда възможности, а само пречки.

Хората, страдащи от ниско самочувствие, често срещат трудности при вземането на решения. Тяхната нерешителност показва липса на доверие в себе си, както и съмнения относно собствената способност за правилен избор. По този начин се увеличава и чувството за безпомощност и негодност, неуважение към собствената  личност.

Ако вярваме в своите възможности, не изпитваме нужда да се вкопчим в нещо външно, което да ни носи сигурност. Знаейки, че каквото и да се случи, ще се справим, ние можем да рискуваме, да приемаме предизвикателства и спокойно да се наслаждаваме на живота. Тогава вече не ни и интересува как ще изглеждаме в очите на околните. Тогава не съществуват граници за нас и нашите възможности, вече можем да постигнем всичко, което си поставим за цел.

Самоуверените хора пораждат доверие в околните и се радват на внимание, уважение и пълноценни връзки, без страх и зависимост. Тогава самоувереността се превръща в силно оръжие. И не на последно място – за да бъдем уверени в себе си – е нужно да ценим себе си и да поставим себе си на първо място. Това обаче не бива да го бъркаме с егоизъм. Човек може да бъде полезен на другите и света около него, само ако самият той се чувства добре. Вярата в себе си е естествено самосъхранение и като всяко друго нещо в природата, за да можем да постигнем успех, тази положителна черта трябва да бъде и допълнена от други две качества, а именно – смирението и скромността. Защото ако тези две качества липсват, самоувереността придобива негативен аспект и се превръща в слабост.

Прекомерената самоувереност не е полезна за никого и даже може да навреди. Тогава вече самоувереността на човек се превръща в самовлюбеност и се превъплъщава в егоизъм. Затова е важно да намерим баланса, за да се чувстваме уверени, без да се налагаме.

Етикети:
Iwoman.bg

Още по темата


Още от Силна


Реклама

Ако мъжете не трябва да бъдат агресивни, за да бъдат приети, тогава жените няма да се чувстват принудени да бъдат покорени.

Ема Уотсън

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама