Хората не с раждат със зелени очи, а зеленооките жени са много повече от зеленооките мъже в света.
Малко хора знаят за това, но зелените очи са едни от най-редките в човешката популация. В същото време никой не се ражда зеленоок, очите впоследствие добиват този цвят, а пигментът меланин е отговорен за този пленителен цвят на ириса. Меланинът започва да се отделя в тялото в необходимия обем едва месеци след раждането.
Бебетата обикновено се раждат със сини или сиви очи, които след това могат да станат кафяви, сиви, сини или зелени. Всичко е благодарение на меланина - пигмент, чието ниво определя цвета на ирисите на очите. Процесът на "стабилизиране" на цвета на очите може да отнеме до една година, така че понякога е невъзможно веднага да се разбере какъв е цветът на очите на новороденото ви бебе.
Друг интересен факт е, че хората нямат напълно зелени ириси. Ако видите някой със светло зелени очи, това всъщност е визуална илюзия, която се дължи на особеностите на взаимодействието на пигментната смес с естественото или изкуствено осветление. Пигментната смес, отговорна за зелените очи, обикновено е смесица от светлокафяви и жълти петна, податливи на явление, известно като "Разсейване на Рейли".
Любопитно е, че зеленооките жени са по-често срещани от мъжете със зелени очи. Учените са установили този факт преди няколко десетилетия, но все още не са открили причината за неравномерното разпределение между половете.
Източник: БГНЕС