Как да се предпазим от измамите с потребителски кредити


Как да се предпазим от измамите с потребителски кредити
Снимка: iStock

Във връзка с активния летен сезон и зачестилите сигнали за фирми-фантоми и други Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) предупреждава своите клиенти и широката общественост за увеличаващия се брой на измами на потребители, търсещи предоставяне на краткосрочно финансиране.

По информация от контролните органи измамници все по–често създават фалшиви интернет сайтове и обяви, в които използват търговски марки и други отличителни знаци на легитимни компании, предоставящи потребителски кредити. Най–вече използваните данни са ЕИК на компанията, номер на вписване на компанията в Регистъра на финансовите институции, адрес, кредитна документация с подпис на представляващия, в това число Стандартен европейски формуляр.

В измамите са използвани данните на множество дружества, включително и марките и отличителните знаци на компании – членове на АОНК. Измамниците се представят за служители на компаниите, отпускащи кредити и заблуждават потребителите, че ще им съдействат за финансиране, както бързо и лесно одобрение.

Призоваваме потребителите да бъдат особено внимателни и бихме искали да споделим следните съвети, които да им помогнат да отличат легитимните компании, които предоставят потребителско финансиране, от измамниците, които целят да ги увредят:

1. Не се доверявайте на нелегитимни сайтове. Избягвайте посещения в набързо сглобени и непрофесионално изглеждащи сайтове.

2. Избягвайте обяви в групи в социалните мрежи, страници за малки обяви, хартиени обяви с телефон, залепени на гаражи, спирки и прочие, предлагащи отпускането на кредити от съмнителни фирми, бързо и сигурно одобрение.

3. Ако не сте чували рекламираната компания или се съмнявате, че е истинска, проверете името и ЕИК в Регистър на финансовите институции по чл. 3а от Закона за кредитните институции (ЗКИ), поддържан от БНБ, на следния линк.

4. В никакъв случай не се съгласявайте да заплащате такси за одобрение, за писане на документи или други. Точно по този начин измамниците целят да се доберат до средствата Ви. Легитимните компании от бранша имат утвърдени процедури, които не изискват от вас да заплащате за кредитна оценка, за одобрение или за изготвяне на договор за кредит.

5. Знайте, че документ за самоличност (най-често лична карта и „селфи“ с лична карта при онлайн процедура) се предоставят преди, а не след одобрение за договор за кредит.

6. Не се доверявайте на обяви, които обещават одобрение без проверка в ЦКР или НОИ за целите на кредитна оценка.

7. Няма как имената на юридическите лица, с които сключвате договор, да са изписани само на латиница – в общите условия и цялостната документация те трябва да присъстват и на кирилица.

8. Всички членове на АОНК имат сканирано Удостоверение от БНБ за вписване в Регистър на финансовите институции по чл. 3а ЗКИ. Проверявайте за такова като допълнителен знак за сигурност.

9. Ако станете жертва или се съмнявате в легитимността на сайт или обява в социална мрежа, винаги се обръщайте към официалните телефони и кол центрове на фирмите за небанково кредитиране.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Любопитно


Реклама

Знаете ли защо понякога сме разочаровани? Защото вярваме , че другите са готови да направят за нас това, което ние бяхме направили за тях.

Елиф Шафак

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама