Цветница е подвижен християнски, но и народен празник, който се празнува, както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. Наричан е още Връбница или Палмова неделя, а тази година празникът се пада на 9 април.
Това е денят на влизането на Исус в Йерусалим, където бил посрещнат с почести. Христос дошъл в града, яздейки магаре, което на изток означава мир (влизането на кон означава война). Това значимо събитие се нарича Вход Господен в Йерусалим или Цветница.
Вижте още: 4 неща, които трябва да знаете за отглеждането на иглики
След като възкресил Лазар, който 4 дни бил в гроба, народът застлал пътя му с палмови клонки и дрехи. Той бил посрещнат не като земен цар или военачалник, а като победител на смъртта и греха.
Какви са обичаите и ритуалите на този празник?
Въпреки че се пада по време на Великия пост разрешена е консумацията на риба. На трапезата може да се сложи и вино. На нея също така може да има различни постни ястия, предимно от лапад, спанак и коприва.
На Цветница се извършва важен ритуал, наречен кумичине. В него могат да участват само момите, които на предния ден са били лазарки. Рано сутринта те отиват на реката и пускат в нея изплетените от тях венци от цветя. Момата, чийто венец водата отнесе най-далече, става кумица. Тя трябва да е най-уважавана и тачена от останалите моми до Великден.
Казват, че ако по време на буря хвърлите осветена върба срещу вятъра, лошото време ще отшуми. И ако го забиете в земята, върбата ще спаси реколтата. От древни времена хората твърдо вярват, че бедствията ще подминат дома, в който има осветена върбова клонка.
На този ден се почита и паметта на починалите близки. Преди изгрев слънце жените трябва да занесат върбови клонки на гробищата.