„Четящият човек живее хиляда живота, преди да умре... Този, който не е прочел нито една книга, живее само един“, Джордж Р.Р. Мартин
Ето кои са ползите от четенето:
1. Подобрява мозъчната свързаност
Четенето редовно може да помогне за укрепване на ума. Проучване от 2014 г. установи, че то активира мрежа от вериги и изпраща сигнали до мозъка. Тази сложна мрежа става по-добра и по-силна, тъй като уменията ни за четене се подобряват.
Друго проучване от 2013 г., което анализира влиянието на четенето на вълнуващ роман върху нашия мозък, установи, че дейността му става по-активна, когато напрежението се увеличава в историята.
2. Укрепва психичното здраве
Според ново изследване на д-р Робърт Фрейдланд хората, които четат и се занимават с други психично стимулиращи дейности като шах, са 2,5 пъти по-малко предразположени да развият болестта на Алцхаймер. Проучването, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences, установи, че четенето може да помогне на възрастните хора да предотвратят това заболяване. Джъстин Браун, автор и основател на Ideapod, обяснява: „Проучванията показват, че престоят в психическо състояние, провокирано от четенето, може да забави развитието на (или евентуално дори да предотврати) болестта на Алцхаймер и деменцията.“
Според проучване от 2013 г. на медицински център на Университета Ръш хората, които редовно се занимават с психически дейности като четене, е "по-малко вероятно да развият плаки, лезии и тау-протеинови сплитания, открити в мозъка на хора с деменция".
3. Намалява стреса
Едно от най-завладяващите ползи от четенето е, че помага значително да се намали стреса. Според проучване от 2009 г., проведено от Mindlab International в университета в Съсекс, четенето само 6 минути може да намали нивата на стрес до 68%. Изследванията показват, че безшумното четене за този период от време може да облекчи мускулното напрежение и да намали сърдечната честота.
Водещият изследовател и когнитивен невропсихолог д-р Дейвид Люис обяснява: „Това е повече от просто разсейване, то е активно ангажиране на въображението, тъй като думите на отпечатаната страница стимулират вашата креативност и ви карат да влезете в това, което по същество е променено състояние на съзнанието.“