Природен антиоксидант и акцептор на активни кислородни видове. Предпазва клетъчната мембрана от окисляване - блокира продукцията на активни кислородни видове.
Източници: Маслодайни семена (бадеми, соя, слънчоглед и т.н.).
Дефицит: Води до увеличаване на производството на кислородни радикали и увреждане на мембраната. Предизвиква нервни проблеми, дължащи се на лоша проводимост на електрическите импулси по невроните, в резултат се променя структурата и функцията на мембрана. Анемия – дължи се на окислително увреждане на червените кръвни клетки.Намаляване на имунния отговор.
Хипервитаминоза E: асоциира се с риск от дефицит на витамин K и оттам проблеми с кървене.
Витамин К участва в процеса на кръвосъсирване.Той действа като кофактор на карбоксилаза при извършване на γ-карбоксилиране на глутаматни остатъци от прекурсорни протеини (коагулантен фактор II-протромбин, VII, IX и X и антикоагулантни протеини (C и S). Създадените γ-карбокси глутаматни (GLA) остатъци позволяват свързването на Са2+ йони, които са необходими за процеса на хемостаза.
Източници: Най-широко разпространен в листни зеленчуци, овесени ядки (овесена каша), но в случай на липса на такива в диетата, те могат напълно да бъдат заместени с витамин К синтезиран от чревните бактерии. Ето защо обикновено не се среща хиповитаминоза.
Хиповитаминоза К: Може да се развие при новородени, защото тяхната бактериална колонизация на дебелото черво е недоразвита и е относително ниска плацентата пропускливостта за витамин К. Симптомите на недостиг включват патологични кръвотечения продължително време.