Всички сме чували за витамини A, B, C, D, дори и E, но какво да кажем за K? Витамин К е вероятно един от най-малко известните витамини.
Витамин К има две естествено срещащи се форми: К1 (филохинон) и К2 (менахинон). K1 се придобива от зеленолистни зеленчуци, а същевременно К2 може да се намери във ферментирали храни. Също така, нашите тела синтезират K2 от чревната флора или бактерии.
Действие и ползи от витамин К за организма
Витамин К синтезира протеини, които са от съществено значение, за да не се съсирва кръвта. Недостигът му може да предизвика прекомерно образуване на синини или кървене.
Съдейства си с витамин D, спомагайки за набавяне на калций за костите като ги прави по-силни. Ниските нива на витамин К могат да доведат до повишен риск от фрактури.
Други предимства на витамин К, които не са напълно научно доказани, включват защита от калцификация на артериите и вените и намаляване на риска от заболяване от рак на простатата, както и Алцхаймер.
Консумацията на храни, богати на витамин К, помага за здравето на сърцето, костната плътност, възстановява здравето на устната кухина, намалява риска от инфекции.
Препоръчителната дневна доза (RDA) за витамин К варира в зависимост от възрастта, пола и теглото - просто упътване за възрастни (взето от Национална здравна служба - NHS, Великобритания) е 0.001 мг на витамин К за всеки 1 кг на телесно тегло.
Естествени източници на витамин К в храната
Билки - градински чай, мащерка, магданоз, кориандър, риган и див лук.
Зеленолистни зеленчуци - къдраво зеле, спанак, сарепска горчица, зеле, зелено цвекло, ряпа
Зеленчукови салати - зелен лук, кресон, цикория, маруля, червена маруля, целина и салата айсберг.
Други зеленчуци (семейство Brassicaceae) - брюкселско зеле, броколи, зеле Бок Чой, савойско зеле и карфиол.
Лютиви подправки - лют червен пипер, паприка, чили на прах и къри.
Други източници – аспержи, копър, праз, бамя, кисели краставички, соя, зехтин и сушени плодове.
Съвети:
Преди за започнете употреба на витамин К като хранителна добавка и ако приемате определени лекарства, е добре да се консултирате с вашия лекар, за да бъдат избегнати нежелани реакции. Една здравословна и балансирана диета може да осигури достатъчно от необходимата ви доза витамин К за тялото.