Тиквата - съкровищница на полезни вещества


Тиквата - съкровищница на полезни вещества
Снимка: iStock/Guliver

За произхода на тиквата няма единно мнение. Едни учени смятат за нейна родина Америка , а други - Китай, където тя е била култивирана в императорския двор.

Тиквата е много вкусен и полезен зеленчук, който съдържа голямо количество каротин (провитамин А) и други витамини. В меката част се съдържат големи количества витамин D, който засилва жизнената дейност и ускорява растежа на клетката.

Целулозата от тиквите се усвоява лесно дори от отслабналия организъм и затова ястията с тиква се препоръчват при лечебно и профилактично хранене.

Тъй като в нея има много медни и железни соли и фосфор, които влияят положително на съдържанието на кръвта, употребата на тиква се препоръчва като профилактика на малокръвието и атеросклерозата.

Тиквата е полезна и при заболявания на черния дроб и бъбреците. Тя отлично регулира храносмилането и благодарение на голямото си съдържание на пектин способства за извеждането на лошия холестерол от организма.

От органичните киселини в тиквата се съдържа предимно ябълкова киселина. В нея има достатъчно количество захарни вещества: глюкоза, фруктоза, захароза, Освен това тя съдържа минерални съединения и големи количества калций, фосфор, желязо, мед, флуор, цинк, а каротинът (витамин А), витамин С и витамините от група В влияят добре на функциите на червата. Тя е и добро диуретично средство. 

Ястията с тиква се включват в менюто на болните от хепатит и холецистит, а също на хората с хронични колити и ентероколити в изострен стадий, със заболявания на сърдечно-съдовата система (хипертония, атеросклероза), с остри и хронични нефрити и пиелонефрити.

Тиквата се препоръчва и на бременните жени като средство против повръщане. По същата причина тя се употребява и против “морска болест”.

При лечение на бъбреците е препоръчително да се използва не меката част, а прясно изцеден сок от сурова тиква - да се пие по половин чаша на 24 часа. Тиквеният сок има също успокояващ ефект и подобрява заспиването и съня.

Меката част от плода може да се използва за компреси при екземи, изгаряния или обриви.

Ястията с тиква са препоръчителни за тези, които са прекарали хепатит А, защото биологически активните вещества в нея способстват за възобновяването на активната антиоксидантна функция на черния дроб.

Ако искате да изведете излишните течности от организма си, можете да използвате тиквата като своеобразна диета при сърдечни и бъбречни отоци. В такива случаи в продължение на 3-4 месеца в суров вид следва да се приема дневно по 0,5 кг тиква в суров вид и по 1,5 кг варена или печена тиква.

Семената от тиква пък се използват в народната медицина като средство против глисти и при спазми, затрудняващи уринирането.

В Индия - в традиционната медицина (аюрведа) тиквата се използва и за лечение на туберкулоза. Доказано е, че водният екстракт в съотношение 1:10 000 възпрепятства размножаването на туберкулозната бактерия.

Източник: zdrave.bg

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

Достатъчно е да погледнете през очите на Любовта, за да видите красотата навсякъде.

Петър Дънов

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама