Експерти препоръват лесно достъпна противовъзпалителна напитка, която помага за успокояване на стомаха и подобряване на съня. Кефирът е ферментирала пробиотична млечна напитка, подобна на киселото мляко, която съдържа живи бактерии, подпомагащи микробиома ви. Предлагат се и версии без млечни продукти.
Ползи от кефира
Кефирът също така е източник на фибри и може да помогне при запек, както и да подобри имунната система в борбата с вирусите и неприятелските бактерии. Източникът на храна се свързва и с намалени нива на холестерола. Други ползи включват това, че той насърчава костната плътност и може да помогне при загуба на тегло.
Въпреки това, тези, които броят калориите си, може да искат да отбележат, че кефирът е сравнително висококалоричен, с около 168 калории за всяка порция от 240 мл.
Кефирът се приготвя с помощта на кефирни зърна, така че може да се използва както с алтернативни млека, така и с краве мляко.
В статия в списание Frontiers in Microbiology се посочва, че кефирът предлага "множество положителни ефекти при консумация". Изследователите обясняват: "Те варират от подобряване на метаболизма на холестерола и заздравяването на рани до модулиране на имунната система и микробиома. Проучването също така установи, че кефирът има значителна антитуморна активност в борбата с няколко вида ракови клетки".
Д-р Тим Спектър приветства кефира като "пробиотична сила", насърчавайки хората да го консумират като част от закуската си. "Редовната консумация на ферментирали храни, като кефира, се свързва с благоприятно въздействие върху чревния микробиом, като подобрява микробното разнообразие и състав чрез увеличаване на относителното изобилие на "добрите" бактерии в червата", каза Спектър.