Ако напоследък ви се струва, че конската ви опашка е станала по-тънка и скалпът ви е започнал да прозира, не изпадайте в паника, защото косопадът все пак е нещо нормално. Обикновено хората губят около 80 косъма на ден, но това число може да варира в зависимост от няколко различни фактора – хормони, медикаменти и дори смяната на сезоните е от съществено значене за начина, по който изглежда косата. Моментът, в който трябва да се замислите дали пък нямате някакъв проблем, е този в който осъзнаете, че косата ви пада на снопове. Експертите споделят, че съществуват няколко неща, които можем да направим в подобни случаи, за да успеем да възстановим вида на косат възможно най-бързо.
Основни видове косопад
Генетичен
Косопадът може да бъде наследен и от двамата родители. Той най-често се появява след пубертета, като се влияе от нивата на хормоните в тялото и индивидуалната чувствителност към тях. Най-често се развива поради повишената чувствителност на клетките, които изграждат космените фоликули, към андрогенните хормони.
Реактивен
Реактивният косопад е равномерен и обикновено засяга целия скалп, а не отделни части от него. Именно той придава „прозрачн“ вид, така че скалпът става видим на повече места. Обикновено той е причинен от хормонални промени, бременност, внезапна загуба на тегло или промени в начина на хранене. Според експерти в 30% от случаите реактивният косопад е свързан с диетата ни, в която липсват важни хранителни вещества като цинк, желязо и протеини.
Как да се справим с косопада?
Приемайте повече протеин
Косата е изградена от протеини, затова той е може би най-важното хранително вещество за растежа ѝ. Старайте се да хапвате риба или месо всеки ден, с които ще успеете да си набавите около половината доза белтъчини за деня. Киноата, ядките и черният боб са чудесна алтернатива за вегетарианците.
Яжте пълнозърнести храни за закуска
Клетките на косата са най-активни сутрин, затова е добре да започнем деня си със сложни въглехидрати, които освобождават енергията бавно, защото именно от това се нуждаят клетките ни – от постоянно енергийно снабдяване.
Пробвайте с добавки за растеж
Ако имате много силен косопад, причината може да е липсата на някои витамини и минерали, които се съдържат в повечето хранителни добавки за растеж на косата. Разбира се, най-добре би било, ако преди това се консултирате със специалист.
Изследвайте желязото си
Дефицитът на желязо често се оказва главният виновник за косопада и ако се чувствате изморени и сте бледи, най-вероятно имате такъв. Преди да посегнете към добавките обаче, първо започнете да приемате повече червено месо и зеленолистни зеленчуци.
Почиствайте скалпа си в дълбочина
Силиконите в продуктите за коса се натрупват по скалпа и не само го правят да изглежда по-мазен, но по този начин привлича замърсяванията на околната среда като магнит. Положението става още по-тежко, когато към това прибавим хлорната вода, с която се къпем. Решението тук е да почистваме скалпа си веднъж седмично със скраб или специални продукти и да ограничим употребата на сухи шампоани.