Полезно: Тестове за първи триместър по време на бременност


Полезно: Тестове за първи триместър по време на бременност
Снимка: iStock

Рутинните тестове ви помагат да следите отблизо вас и вашето бебе. Ето защо е толкова важно да спазвате всичките си предродилни срещи. Скрининговите тестове по време на бременност могат да открият потенциални проблеми рано. Тези тестове обикновено включват:

История и физически преглед

По време на първото или второто пренатално посещение ще отговорите на много въпроси относно вашето здраве и семейна история. Тази информация помага на лекаря да разбере дали имате някакви специфични рискове, за които да се обърне внимание, като например наследствено генетично заболяване. Ще имате и физически преглед. Вашият лекар ще изчисли датата на раждане въз основа на датата на последната ви менструация.

Тазов преглед и цитонамазка

Пренаталното изследване през първия триместър започва с преглед на таза и цитонамазка, за да се провери здравето на цервикалните клетки. Това изследване скринира за рак на шийката на матката и за някои полово предавани болести (ППБ).

Вижте още: Как лесно да изчислите в коя седмица сте бременна

Кръвни изследвания

По време на едно от първите ви посещения вашият лекар ще идентифицира вашата кръвна група и Rh (резус) фактор, ще направи скрининг за анемия, ще провери за имунитет към рубеола (немска морбили) и ще тества за хепатит В, сифилис и ХИВ и други полово предавани болести.

В зависимост от расовия, етническия или семейния произход може да ви бъдат предложени тестове и генетично консултиране за оценка на рисковете от заболявания като Tay-Sachs, кистозна фиброза и сърповидно-клетъчна анемия (ако те не са били направени при посещение преди зачеване). Тестването за някои от тези заболявания може да се направи и със слюнка.

Може да бъдете тествани за излагане на заболявания като токсоплазмоза и варицела. Вашият лекар може също да поиска да провери нивата ви на hCG, хормон, секретиран от плацентата, и прогестерон, хормон, който помага за поддържането на бременност.

Изследвания на урината

Освен това ще бъдете помолени на ранен етап за проба от урина, така че вашият лекар да може да потърси признаци на бъбречна инфекция. Проби от урина ще се събират редовно за откриване на глюкоза (признак на диабет) и протеин, което може да покаже прееклампсия, заболяване, предизвикано от бременност, белязано от високо кръвно налягане. Това е заболяване, което е по-вероятно да се появи след 20 седмици, въпреки че протеинът може да присъства рано, ако има хронично бъбречно заболяване.

Вижте още: Хранене по време на бременност: Често срещани въпроси

Генетични изследвания

В по-късната част на първото тримесечие ще ви бъде предложено генетично изследване. Някои хора смятат, че тези тестове могат да им причинят ненужен стрес и предпочитат да се уверят, че бебето е генетично нормално след раждането. Други искат всички тестове, които могат да получат, осъзнавайки, че тези тестове понякога не са 100% точни. Говорете с вашия лекар за плюсовете и минусите, преди да решите. Има различни опции за генетично изследване, които включват кръвни тестове самостоятелно или с ултразвук без риск за плода. Ако тези неинвазивни тестове не са нормални, може да имате допълнителни тестове.

Един генетичен тест от първия семестър комбинира кръвен тест с ултразвук за скрининг за синдром на Даун и тризомия 18. Може да бъде наличен между 11 и 14 седмица от бременността. Резултатите от кръвен тест, който измерва hCG и PAPP-A (свързан с бременността плазмен протеин А) в кръвта на майката, се използват с ултразвуково измерване на кожата в задната част на шията на плода (наречено нухална транслуценция). Процедурата може да успее да забележи много случаи на синдром на Даун и други генетични заболявания. Въпреки това, както при всички методи за скрининг, се използва по-инвазивна диагностична техника като CVS, ако резултатите са положителни.

Неинвазивен пренатален тест (NIPT)

Този безклетъчен фетален ДНК тест може да се направи най-рано след 10 седмици от бременността. Тестът използва кръвна проба за измерване на относителното количество свободна фетална ДНК в кръвта на майката. Смята се, че тестът може да открие 99% от всички бременности със синдром на Даун. Той също така тества за някои други хромозомни аномалии.

Хорионбиопсия (CVS)

Ако сте на 35 или повече години, имате фамилна анамнеза за определени заболявания или сте имали положителен резултат от неинвазивни генетични тестове, ще ви бъде предложен този инвазивен тест, обикновено между 10 и 12 седмица от бременността. CVS може да открие много генетични дефекти, като синдром на Даун, сърповидно-клетъчна анемия, кистозна фиброза, хемофилия и мускулна дистрофия. Процедурата включва прокарване на малък катетър през шийката на матката или вкарване на игла в корема, за да вземете тъканна проба от плацентата. Процедурата носи 1% риск от предизвикване на спонтанен аборт и е около 98% точна за изключване на определени хромозомни вродени дефекти. Но, за разлика от амниоцентезата, тя не помага при откриване на нарушения на невралната тръба, като спина бифида и аненцефалия, или дефекти на коремната стена. Дефектите на невралната тръба могат да бъдат изследвани с кръвни изследвания между 15-21 седмица от бременността.

Важно: Консултирайте се с вашия лекар, преди да решите какви тестове е най-добре да си направите, за да сте сигурни в здравето на вашето бебе.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

Вземете разбитото си сърце и го превърнете в изкуство.

Кари Фишър

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама