Малки помещения и сух въздух могат да причинят напрежение на очите по време на самоизолация. В същото време дългият престой у дома заплашва с късогледство децата, разказа за ТАСС доцентът от Катедрата по очни болести към Националния медицински и хирургичен център Ирина Лещенко.
"Много хора работят от вкъщи в сегашните условия. Разбира се, ако работят в дома си, това включва използването на голям брой приспособления", каза тя. "Ако става въпрос за това дали зрението може да се наруши, например, ако човек е бил с 2,5 диоптъра, седял е пред компютъра в продължение на две или три седмици и поради това те стават 3 - не, разбира се, това няма да се случи. Зрението не е задължително да се нарушава", казва тя.
Срещу умора на очите
За хората над 18 години работата на близко разстояние не е причина за нарушено зрение и повишено късогледство. Но при сегашните условия можем да говорим за умора на очите. Офталмологът обяснява, че очите могат да се уморят, ако се налага да гледаме изображение, съдържащо малки детайли или текст през целия ден. Също така умора може да бъде причинена от продължително присъствие пред екраните, особено при дисплей с висока яркост.
Лещенко препоръчва за борба с умората да се прилага правилото "20x20x20".
"Първо: на всеки 20 минути работа с компютър или подобно приспособление трябва да си правим почивка", казва тя и съветва да се настройват напомняния или аларми, за да не се забравя за почивката на очите.
"Когато отдалечите очите си от кмпютъра, трябва да погледнете в далечината. Следващата цифра 20 е свързана точно с това - метрите", продължава лекарят. "Най-вероятно нямате толкова големи апартаменти, но можете да погледнете през прозореца. Трябва да гледате там в продължение на 20 секунди, след което да разтъркате очите си - това е добро зареждане, което помага на очите да се уморяват по-малко."
Борба със сухия въздух
Офталмологът обръща внимание на факта, че по време на постоянен престой вкъщи, сухият въздух може да се превърне в проблем както за очите, така и за кожата. Като решение тя предлага да се използват овлажнители.
"Можете да разрешите проблема простичко - изсипете вода в тенджера или тиган, поставете ги на места, където да няма съприкосновение с тях. Така ще повишите влажността", казва Лещенко.
Тя подчертава, че също така е важно да се поддържа воден баланс в организма - да се пие колкото се може повече вода.
Деца в риск
Както отбелязва офталмологът, при малките деца, които в момента временно не са на детска градина, има рискове за развитието на късогледството.
"Ако поне единият от родителите има късогледство - детето вече е изложено на риск. Рисковата група се определя и от това колко дълго детето работи отблизо с различни неща: чете, рисува. Ако гледа анимации на електронни устройства, вече има степен на риск", казва тя.
Лещенко препоръчва на родителите да не дават електронни джаджи на малките деца.
"Ако искате да гледа анимация, по-добре е да я включите на телевизора, като разстоянието до него трябва да бъде не по-малко от 3 метра", казва лекарят.
Както пояснява Лещенко, учениците са в подобна ситуация като възрастните, така че те трябва да следват същите препоръки. Според нея при дистанционното обучение учителите трябва да планират часовете по такъв начин, че да намалят времето, в което учениците да бъдат пред екрана.
"Не е необходимо урокът да бъде 40 минути, направете почивка след 20 минути. Усвояемостта чрез компютри е по-трудна, отколкото чрез контакт лице в лице. Вниманието се губи, затова 20 минути са реалното време за запазване на детската аудитория", смята експертът.
Източник: БГНЕС