Като майки имаме навика да поставяме здравето на децата си на първо място. Те са наш основен приоритет и напълно естествено непрестанно търсим начини да подсигурим тяхното здраво бъдеще. Оттам си поставяме и въпросите: Как мога да предпазя детето си? Какво мога да направя, за да съм сигурна, че то ще расте здраво и безгрижно? Имам ли роля във формирането на неговото благосъстояние?
Отговорът е „да“. Педиатрите напомнят, че ваксинацията е основният и най-сигурен начин за превенция на множество заболявания. Това е и приносът, който всеки родител може да има в оформянето на едно сигурно и здраво бъдеще за детето. За да разполагат всички родители с пълна и достоверна информация относно задължителните и препоръчителните ваксини, които трябва да бъдат поставени в рамките на един човешки живот, здравните специалисти са разработили т.нар. календар на ваксинация през целия живот. Календарът следва модела на ваксинация през целия живот, според който всеки пациент следва да бъде имунизиран в определен момент срещу дадено заболяване.
В календара са включени ваксини срещу хепатит Б, туберколоза, дифтерия, тетанус и коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б, пневмококови инфекции, морбили, паротит и рубеола, ротавирус, човешки папилома вирус, инфлуенца (грип), варицела и коронавирус.
Лекарите определят съответната възраст, в която пациентът трябва да бъде подложен на имунизация, както и необходимите дози. Следвайки този модел на ваксинация, можем да бъдем спокойни, че сме осигурили възможно най-добрата здравна грижа за своето дете.
Ваксинацията през целия живот е изпитан метод, наложен в редица западни държави. Той е и сред заложените цели в плана на Европейската комисия до 2030 г., според който всички държави-членки на ЕС трябва да въведат модела с цел да подобрят публичното си здраве и да гарантират устойчивостта на здравните си системи.