Гестационният диабет е състояние, което може да се появи при бременните жени между 25-а и 28-а гестационна седмица. Първоначално тази диагноза звучи малко стряскащо, но всъщност тук няма място за притеснение, ако се вземат своевременни мерки. Важно е да знаете това, че ако сте развили диабет по време на бременноста си не означава, че сте имали или ще имате такъв преди и след нея. Да, най-вероятно честото мерене на кръвната захар ще ви е досадно, но коя майка иска да навреди на бебето или дори на себе си?
Какво представлява гестационният диабет?
Това състояние е свързано с повишена кръвна захар при бременните жени. За отключването му основна роля играят хормоните, които по време на бременността са завишени и именно тези завишени нива на хормоните в тялото могат да повлияят на инсулина в кръвта. Известно, че точно инсулинът е хормонът, който отговаря за регулацията на захарта в кръвта и съответно за развитието на диабет и инсулинова резистентност.
Вижте още: Учени: Автоимунните заболявания засягат предимно жени, ето защо
Кои са факторите, които могат да доведат до развитие на гестационен диабет?
- Високото кръвно налягане
- Затлъстяване
- Предишна история със спонтанни аборти
- Поликистозни яйчници
- Възраст
- Симптоми
- Замъглено виждане
- Силна и постоянна умора
- Жажда
- Замаяност
- Драстично сваляне или покачване на килограми
- Вагинални или кожни инфекции
Какви са рисковете?
Разбира се, ако диагнозата бъде поставена навреме и последва лечение, последици за майката и бебето няма да има, но в противен случай това състояние крие известни рискове. Ако не се лекува, гестационният диабет може да стане причина за раждане на дете с по-високо тегло, трудности с разширението по време на самото раждане, високо кръвно налягане, увреждане на черния дроб или бъбреците. Той също така може да увеличи риска от по-нататъшното развитие на диабет тип 2 по-късно не само при майката, но и при детето.