Ето защо преяждате: Съвети как да спрете


Ето защо преяждате: Съвети как да спрете
Снимка: iStock/Guliver

На всеки се случва да прекали с храната понякога и това е съвсем нормално нещо. Проблемът идва, когато преяждането стане системно и не се дължи просто на лакомия, а е вследствие на емоционални състояния и хранителни разстройства (те обикновено също произлизат от някакви емоции). Да, съгласни сме, че когато човек е покрай вкусна храна, се случва контролът да му се изплъзне, но това обикновено не се случва всеки ден. Проблемът, върху който повечето хора се съсредоточават, е трупането на килограми, той обаче е най-малкият, който можете да имате, ако преяждате системно. Защото веднъж попаднете ли в този капан, трудно се излиза.

Преяждане – какво всъщност е това?

Преяждане

Оказва се, че преяждането е сериозен проблем, който се характеризира с това, че човек просто не може да спре да яде, въпреки че вече е сит. Хората, които преяждат, обикновено чувстват вина след хранене. С времето това чувство може да става все по-силно. Преяждането обикновено е резултат от дълги периоди на гладуване и диети. Оказва се, че то не е толкова безобидно, колкото си мислехме до скоро, а е сериозно хранително разстройство, на което трябва да се обърне внимание навреме.

Какви са симптомите?

Качването на килограми не е задължително дори и да преяждате често, така че по тях не можем да съдим във всички случаи. Приемането на повече храна от необходимото е много характерно за хора, които са твърде фокусирани върху начина, по който изглеждат и се чувстват.

  • Чувство, че нямате контрол над себе си. Не можете да спрете да се храните, докато не ви стане зле.
  • Често приемате по-голямо количество храна от нужното. Това може да се случва в определено врене (вечер например).
  • Продължавате да се храните дори когато вече сте сити.
  • Ядете твърде бързо.
  • Храните се тайно от другите от страх да не бъдете порицани.
  • Чувствате се виновни, депресирани, засрамени и дори отвратени от себе си.

Емоционално хранене

То се случва, когато храненето е повлияно от емоционалното ни състояние или иначе казано – ядем когато сме щастливи, тъжни, самотни, стресирани или когато ни е скучно. Истината е, че тялото се нуждае от храната, за да оцелее, а не за да накара мозъка да се чувства по-добре.

Храната е едно много добро средство да се свържем с другите, да бъдем социални. Просто се замислете как за всеки празник се приготвят различни ястия, как, когато празнуваме нещо, винаги има храна – в тази си светлина храната е нещо социално, тя ни събира и точно затова много хора я свързват с емоциите. Идеята тук е да разграничим едното от другото.

Разликите между емоционален и физически глад

Глад

Физически

  • Появява се бавно и постепенно.
  • Свързан е с последното ви хранене.
  • Усещате ситост.

Емоционален

  • Появява се внезапно.
  • Не усещате ситост, докато се храните.
  • Предизвикан е от нужда за комфорт или успокоение.

Как да разберете дали се храните емоционално?

  • Не можете да се контролирате около храна.
  • Имате силна нужда да хапнете нещо, когато сте емоционални.
  • Ядете дори когато не усещате глад.
  • Храната е вашата награда.

3 съвета как да спрете с преяждането

Не се ограничавайте

Започнете, като направите всички забранени храни позволени. Ако досега тортата и хлябът са били забранени за вас, от сега нататък си кажете, че можете да си хапвате от тях по всяко време и не се страхувайте да го правите, защото, когато мозъкът ви знае, че може да ги има винаги, спира да ги желае толкова силно.

Хранете се в приблизително едни и същи часове

Научете организма си кога е време за обяд и кога за вечеря. По този начин ще огладнявате по едно и също време всеки ден.

Не оставайте гладни твърде много време

Да, понякога се случва да нямаме време да хапнем или пък да няма откъде да си вземем храна. В такива случаи по-добре си пригответе нещо от вкъщи и го носете с вас, но не гладувайте прекалено дълго, защото после преяждането и чувството за тежест са ви гарантирани

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

Знаете ли защо понякога сме разочаровани? Защото вярваме , че другите са готови да направят за нас това, което ние бяхме направили за тях.

Елиф Шафак

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама