Времето навън кога повече кога по-малко, но все по-натрапчиво ни напомня, че лятото е свършило (или поне без съмнение е към края си), а с него и периодът на почивките и разпускането. Разходките, правилното хранене и масажът могат да ви помогнат да се справите с напрежението в организма и евентуалните прояви на депресия след отпуската.
След почивка човек често се оплаква от недоспиване, бърза умора, недостиг на силите - съвсем обратното на това, което очакваме след връщане от почивка. Този всъщност съвсем не толкова неочакван ефект може да бъде преодолян по-лесно с помощта на следното:
- Яжте още сутрин по 1-2 парченца натурален шоколад. Той ободрява, съдържа микроелементи и витамин Е, които повишават настроението и физическата активност, и полифеноли, които предпазват сърцето.
- Взимайте си контрастен душ. Промяната в дневния режим е основна причина за намаляване на тонуса. Организмът, който е свикнал с късно ставане и лягане, реагира на новата промяна със забавени реакции и обмяна на веществата. Контрастният душ възвръща скоростта на обменните процеси, сутрин помага за разсънването и тонизира, а вечер прави съня по-спокоен.
- Всеки ден извървявайте не по-малко от 2 км. Ако искате да накарате организма си да изработва енергия, трябва да го накарате първо да я изразходва.
- Правете масаж на стъпалата си. Върху тях има стотици точки, които са свързани с вътрешните органи. Всяка сутрин ги масажирайте в продължение на 10-15 минути - това ще се отрази благотворно на настроението и работоспособността.
- Употребявайте само йодирана сол - тя помага на щитовидната жлеза, отговорна за физическата и умствената активност, да остане в тонус.
Тялото ви е готово за активна дейност, но все пак с неудоволствие забелязвате, че не успявате в нищо. За да постигнете необходимата концентрация и организираност:
- Правете си конкретни планове. Плана за вторник направете в понеделник вечерта, а плана за октомври – в края на септември. Според специалистите
по тайм-мениджмънт, 10 минути предварително планиране икономисват 2 часа време.
- Запълвайте свободните си промеждутъци от време. Задръствания и закъснения е имало, има и ще има. Но винаги можете да имате в запас за тези минути някакъв сеанс по дихателна гимнастика, аудиокурс по чужд език и т.н.
- Съгласувайте плановете си с другите . Синхронизирането ще ви позволи да избегнете ненужните паузи и сривове в работата.
- Спазвайте принципа „60/40”, т.е. планирайте заетостта си само за 60% от времето. 40% резерв от време ще ви позволи да успявате във всичко въпреки неочакваните ситуации и да не се напрягате.
- Поставете си точни срокове. Ако работата може да се свърши за 10-15 минути, не отделяйте за нея цял час.
- Изразявайте се максимално ясно, дори да става дума за нещо не толкова важнo.
- Създавайте си разнообразие. Монотонността изтощава. Освен това много по-лесно се реализират няколко плана едновременно. Редувайте различни дейности - така ще позволите на мозъка си да си почине и ще напредвате веднага в различни направления.
- Не забравяйте да си почивате. Доказано е, че след два часа непрекъсната работа работоспособността и ефективността рязко намаляват. Изходът е – 10 минутна почивка. Не повече! Ако паузата е по-голяма, се нарушава работният ритъм.
Източник: zdrave.bg