Изкушението да побързате с приготвянето на храната е реално. Вие сте гладни. Вие сте заети. И всичко изглежда достатъчно вкусно или поне засищащо за гладния ви стомах. Но преди да оближете тази лъжица тесто или да извадите хамбургера от тигана, може би е добре да проверите дали е достатъчно готов и подходящ за ядене. Много от ежедневните храни са напълно безопасни и питателни, когато са приготвени правилно, но когато се консумират сурови или дори недостатъчно сготвени, съставките излагат хората на риск от заболяване или по-лошо. Научете кои храни със сигурност не трябва да консумирате сурови.
1. Картофи
Картофите съдържат естествен пестицид, соланин. Типичното количество соланин в един картоф не е достатъчно, за да навреди. Въпреки това, когато картофите са изложени на светлина, те могат да станат зелени, което показва, че съдържанието на соланин се е увеличило многократно. Яденето на зелени картофи може да доведе до главоболие, гадене, повръщане и храносмилателни проблеми. За да поддържате ниско съдържание на соланин, съхранявайте картофите на хладно и тъмно място.
Вижте още: Ето кога е хубаво да хапваме определени храни
2. Листа от ревен
Стръкът от ревен може да се консумира без никакво колебание. Листата му, от друга страна, съдържат високи нива на оксалова киселина. Твърде много оксалова киселина може да намали растежа на костите и да доведе до камъни в бъбреците, повръщане, диария, конвулсии и дори кома. За съжаление, готвенето не намалява количеството оксалова киселина. Така че, когато искате да се насладите на пай от ревен или сладко от ревен, просто се придържайте към дръжката.
3. Сурово мляко
Млякото винаги е чудесен източник на калций и протеини. По-голямата част от млякото в магазините за хранителни стоки е пастьоризирано, което означава, че е било нагрявано, за да убие вредни бактерии, като листерия, салмонела и E.coli. Тъй като суровото мляко все още съдържа тези вредни бактерии, то е 150 пъти по-вероятно да причини епидемии от хранителни заболявания, отколкото пастьоризираното мляко.
4. Червен боб
Напълно свареният червен боб е чудесен вегетариански протеин и е пълен с фибри. Но ако гo ядете суров или недостатъчно сготвен, това може да доведе до силно гадене, повръщане и диария. Суровият червен боб съдържа токсични нива на вид лектин, наречен фитохемаглутинин. Сухите зърна трябва да се накиснат във вода за поне пет часа и след това да се варят в прясна вода за поне 30 минути, преди да е безопасен за консумация. Ако не разполагате с такова време, консервираният фасул с ниско съдържание на натрий е чудесен, нетоксичен заместител.
5. Яйца
Вероятно не е изненада за вас, че яйцата не трябва да се консумират сурови поради потенциално замърсяване от бактерии салмонела. За да се гарантира, че всички съществуващи бактерии са убити, яйцето трябва да се сготви до безопасна температура, която е 62 градуса. Ако яйцата се смесят с други съставки, те трябва да се сготвят до 70 градуса.
Вижте още: Тези продукти приличат на човешките органи, за които са полезни
6. Говеждо, свинско и пилешко
Месата трябва да се готвят до безопасна минимална вътрешна температура. За смляно месо това е 70 градуса. За телешки или агнешки пържоли, печени или котлети това е 62 градуса и след това се оставя да почине за три минути. А за свинско това е 62 градуса и след това го оставяте да почине за три минути, пуешкото и пилето трябва да достигнат вътрешна температура от 74 градуса. Под тези температури вие поемате риск.
7. Плодове от бъз
Въпреки че бъзът има репутация за борба с настинки и грип и дори за успокояване на акне и раздразнена кожа, неговата сурова форма може да бъде отровна. Най-добре е да го сварите добре, преди да ги добавите към любимия си сироп или еликсир.
8. Патладжан
Патладжанът, преди да бъде сготвен, има същото гликоалкалоидно съединение като суровите картофи, соланин, което не е смъртоносно, но все пак не е идеално за ядене сурово.