Сухата кашлица може да бъде причинена от грип, обикновена настинка, астма, излагане на цигарен дим и др. За разлика от мократа кашлица, сухата не е в състояние да отстрани слуз, храчки или дразнители от белите дробове или носните проходи. Домашни средства като мед, мента или дифузери могат да помогнат, но най-добре е да говорите с лекар за упорита кашлица.
Ето как с натурални средства да се опитате да се справите със сухата кашлица.
Мед
За възрастни и деца на възраст от 1 година и повече медът може да се използва за лечение на дневна и нощна суха кашлица.
Медът има антибактериални свойства и може също да помогне за покриване на гърлото, облекчавайки дразненето. Едно проучване от 2007 г. установи, че медът е по-успешен от декстрометорфан, съставка за потискане на кашлицата, за намаляване на неприятните пристъпи на нощна кашлица при деца.
Можете да опитате да приемате мед по чаена лъжичка няколко пъти на ден или да го добавите към чай или топла вода за пиене. За да избегнете детския ботулизъм, рядко усложнение, което може да възникне при кърмачета, никога не давайте мед на дете под 1 година.
Куркума
Куркумата съдържа куркумин, съединение, което може да има противовъзпалителни, антивирусни и антибактериални свойства. Може да бъде от полза и при няколко състояния, включително суха кашлица.
Куркуминът се абсорбира най-добре в кръвта, когато се приема с черен пипер. Можете да добавите 1 чаена лъжичка куркума и 1/8 чаена лъжичка черен пипер в напитка.
Куркумата се използва за лечение на заболявания на горните дихателни пътища, бронхит и астма в аюрведическата медицина от векове. Можете да получите куркума под формата на подправка, както и на капсула.
Вижте още: Натурални рецепти от Петър Дънов при кашлица
Джинджифил
Джинджифилът има антибактериални и противовъзпалителни свойства. Доказано е също, че засилва имунната система и облекчава болката и дискомфорта.
Джинджифилът може да се намери в много чайове като съставка. Можете също да направите чай от джинджифил от корен от джинджифил, като накиснете обеления или нарязан корен в топла вода. Добавянето на мед може да го направи още по-полезен при суха кашлица.
Можете също така да приемате джинджифил под формата на капсули или да дъвчете корен от джинджифил, за да облекчите сухата кашлица.
Капсаицин
Доказано е, че капсаицинът, съединение, намиращо се в лютите чушки, намалява хроничната кашлица. Докато капсаицинът може да се приема като капсула, можете също да направите чай от лют червен пипер и топла вода. Базираните на капсаицин лечения не се препоръчват за деца.
Ароматерапия с евкалипт
Етеричното масло от евкалипт може да помогне за облекчаване на сухата кашлица, като действа като деконгестант. Опитайте да добавите евкалипт към дифузер, пулверизатор или инхалатор. Можете също така да прибавите няколко капки към гореща вода в купа и да вдишвате парата.
Ароматизиране на стаята ви с евкалипт може да ви помогне да спите по-добре, ако нощната кашлица ви е държала будни.
Вижте още: Всичко, което трябва да знаете за магарешката кашлица
Гаргара със солена вода
Гаргарата с топла солена вода ще помогне за облекчаване на дискомфорта и дразненето, причинени от суха кашлица. Солената вода също помага за унищожаването на бактериите в устата и гърлото.
За да направите това, разтворете 1 чаена лъжичка готварска сол в голяма чаша топла вода. След това правете гаргара няколко пъти на ден.
Този метод за суха кашлица не се препоръчва за малки деца, които могат да погълнат солената вода.
Ако се събудите с раздразнено гърло от кашлица през нощта, направете гаргара със солена вода веднага след измиване на зъбите, за да успокоите нервните окончания в гърлото.