Ключова съставка в любимите ни салатни дресинги, червеният винен оцет присъства в кухните на много от нас. И подобно на своя братовчед - ябълковия оцет, може би сте чували, че има множество ползи за здравето. Ценителите на винения оцет го възхваляват за положителното му въздействие върху всичко - от здравето на сърцето до грижата за кожата. Но дали всички тези твърдения се подкрепят от лекарите? Прочетете, за да научите повече за това, което експертите по хранене имат да кажат за ролята на винения оцет в нашата диета.
Намалява нивата на кръвната захар
Изследванията показват връзка между приема на винен оцет и намалените нива на кръвната захар на гладно. Оцетната киселина в оцета може да помогне за забавяне на храносмилането на въглехидратите, като прави освобождаването на глюкоза в кръвния поток по-постепенно, според д-р Мария Кнобел.
Това означава, че консумацията на винен оцет преди богато на въглехидрати хранене, като купа паста или печен картоф, може да помогне за понижаване на нивата на кръвната захар. "Това може да бъде особено полезно за хора с диабет тип 2 или инсулинова резистентност, тъй като помага да се поддържат по-стабилни нива на кръвната захар през целия ден", казва д-р Кнобел, добавяйки, че това може да помогне за отблъскване на апетита и умората, предизвикани от скокове на кръвната захар.
Вижте още: 5 вида оцет и как да ги използвате правилно
Повишава функционалността на сърцето
Смята се, че антиоксидантите, открити в оцета от червено вино, а именно ресвератролът, който се намира в червеното грозде, подпомагат сърдечната функция, казва д-р Кнобел. "Някои проучвания предполагат, че редовната консумация на оцет може да помогне за понижаване на кръвното налягане и нивата на холестерола, като и двете са рискови фактори за сърдечни заболявания."
Вижте още: Невероятни приложения на оцета
Намалява вероятността от образуване на кръвни съсиреци
Червеният винен оцет също съдържа полифеноли, които могат да помогнат за намаляване на шанса на тялото да развие кръвни съсиреци, казва д-р Кнобел. Въпреки това, трябва да се проведат повече изследвания, за да се разбере напълно тази корелация.