Родителството не е просто или директно пътуване. Списъкът с неща, за които родителите се тревожат, е безкраен. Щастливи ли са децата им? Ядат ли достатъчно зеленчуци? Ще бъде ли всичко наред? Отговорите на тези въпроси невинаги са очевидни, но когато родителите ги отглеждат с любов и предлагат безусловна подкрепа, шансовете децата им да израснат да вярват в себе си и способността си да обичат и да бъдат обичани, са по-големи.
Никой родител не може да предложи на децата си перфектно детство и има малки неща, които децата са склонни да забелязват повече, отколкото родителите им осъзнават. Изкушаващо е да се стремим към съвършенство като родител, но децата също трябва да знаят, че правенето на грешки е част от живота и че поправката е по-важна от почти всичко друго.
Ето 6 неща, които децата забелязват повече, отколкото очаквате.
1. Несъответствие с правилата
Едно малко нещо, което децата забелязват повече, отколкото родителите им осъзнават, е непоследователността около правилата и ограниченията. Да бъдеш последователен родител е трудна работа, но е изключително ценно, когато става въпрос за определяне на очаквания за поведението на децата ти. Децата забелязват, когато родителите казват едно, а после правят друго. Те могат да разберат кога дадено правило не се прилага справедливо. Непоследователността е объркваща, защото затруднява децата да се чувстват сигурни и да имат пълно доверие на родителите си.
Вижте още: 10 неща, които никой НЕ ви казва за майчинството
2. Промени в рутината
Децата всъщност обичат рутината, поради което са склонни да забелязват и най-малката промяна в дневния си график. Създаването на рутина не трябва да е сложно. Може да бъде толкова просто, колкото четене на книга преди лягане или слушане на музика по време на закуска.
Рутините могат да служат за практическа цел, като например да покажат на децата колко е важно да вършат домакинската работа. Те също имат символично значение за семействата, като помагат на родителите и децата да се чувстват емоционално свързани помежду си.
3. Леко напрежение между родителите
Децата са като малки емоционални барометри: те могат да разберат кога отношенията на родителите им са обтегнати. Забелязват фино напрежение повече, отколкото родителите им осъзнават. Те обръщат внимание на малките промени в комуникацията и емоционалните знаци, заедно с езика на тялото на родителите си.
Въпреки че е напълно нормално родителите да имат конфликт помежду си, децата са склонни да бъдат по-проницателни, отколкото изглежда.
4. Когато родителите им са заети
Родителството изисква ниво на присъствие, което невинаги е лесно да се даде. В края на краищата някой трябва да направи вечеря, да разходи кучето и да се увери, че прането е сгънато. Наред с домакинските задачи изобилстват и други разсейващи фактори, особено след като нашите телефони осигуряват постоянен поток от разсейващи фактори. Може да е малко нещо, но децата забелязват, когато родителите са заети с други неща.
Вижте още: Погача за 40-тия ден на бебето: Всичко, което трябва да знаете
5. Актове на добрина
Актовете на доброта са друго малко нещо, което децата са склонни да забелязват повече, отколкото родителите им осъзнават. Всеки ден децата по същество се учат какви да бъдат. Те гледат своите родители, своите учители и своите връстници за примери как да се държат. Виждат, когато родителите им поздравяват съседите си или помагат на други хора. Те интернализират дали родителите им предлагат доброта на другите и използват тази информация като модел за собствен мироглед.
6. Прояви на обич
Децата стават свидетели как техните родители проявяват привързаност, както към тях, така и един към друг. Дори ако едно дете реши, че да види как родителите му се целуват е грубо и неудобно, проявите на привързаност между родителите показват на децата как изглежда любовта и как да я изразят.
Докосването е решаваща част от развитието на децата. Едно от първите неща, които бебето изпитва, когато се появи на света, е докосването на родителите. Както отбелязва едно психологическо изследване, „децата се учат да бъдат хора чрез докосване“.
Проучването разглежда ефектите от положителното докосване и отрицателното докосване върху социално-емоционалното развитие на децата, установявайки, че положителното докосване е свързано със социално процъфтяване, което изследователите описват като социално внимание и настройка, емпатия, социално въображение и щастие.
Малки и потвърждаващи жестове на обич, като прегръдки и държане за ръце, изпращат послание за грижа, което децата забелязват повече, отколкото родителите им осъзнават.