Никога НЕ чистете тези 5 неща в дома си с оцет


Никога НЕ чистете тези 5 неща в дома си с оцет
Снимка: iStock

Оцетът е любим продукт на много хора, когато става въпрос за почистване - той е евтин, ефективен и универсален, помагайки ви да намалите химикалите в дома си.

Неговата киселина природа може да разгражда петна, правейки ги по-лесни за почистване, но неговите употреби не стигат дотук. Оцетът също така се ползва за омекотяване на пране, почистване на прозорци и премахване на котлен камък.

Когато се смеси със сода за хляб, химическата реакция е удобна за почистване на всякакви запушвания на канализацията, стига да я използвате редовно. Оцетът обаче не е подходящ за всяка повърхност. Той е достатъчно мощен, за да причини щети в някои случаи.

За кои повърхности да НЕ използвате оцет

1. Естествен камък

Оцетът е кисел и може да повреди повърхността на естествен камък, особено на мрамор, варовик и гранит.

Киселината в оцета ще реагира с минералите в камъка, което ще доведе до видими щети с течение на времето и износване на уплътнителя и в крайна сметка на самия камък. Винаги бъдете внимателни с тези повърхности и бъдете сигурни, че никога не използвате оцет.

Вместо това изберете pH-неутрално почистващо средство за камъни, специално предназначено за естествен камък. Има и друга фантастично ефективна екологична алтернатива – смес от рН-неутрален натурален сапун като кастил с вода, в съотношение едно към три.

Вижте още: 2 натурални начина за почистване на неръждаема стомана (не оставят следи)

2. Дървени подове

Оцетът също трябва да се избягва, когато става дума за дървени подове. Неговата киселинност може да "съблече покритието", независимо дали е лак или полиране, увреждайки защитния уплътнител и оставяйки подовете податливи на увреждане от вода и обезцветяване.

За дървени повърхности изберете специален препарат за подове от твърда дървесина, който почиства, като същевременно защитава покритието на дървото.

3. Домакински уреди

Киселинното качество на оцета може също така да причини вреда на домашните уреди, като увреди чувствителните електронни компоненти и корозира металните повърхности.

В повечето случаи е достатъчна обикновена мека суха кърпа за почистване на прах. Ако даден уред изисква по-задълбочено почистване, първо се уверете, че е напълно изключен от контакта. След това леко навлажнете микрофибърна кърпа с вода или много мек препарат за съдове, за да почистите бъркотията. Завършете със суха кърпа и го оставете изключен за 24 часа, преди да го свържете отново.

Вижте още: Как да почистите стъклото на печка на дърва

4. Фугираща смес

Въпреки че оцетът се препоръчва за почистване на повърхности от плочки, той трябва да се избягва за почистване на фугите между плочките. Киселинността на оцета може да разруши фугиращата смес с течение на времето, което води до влошаване и потенциално обезцветяване.

Прекрасна и ефективна смес, която можете да направите от типични домашни съставки е сода бикарбонат и вода. Съотношението едно към едно ще създаде паста, която можете да използвате за ефективно почистване на фугите.

5. Готварски съдове от желязо и стомана

Съдовете за готвене от желязо и стомана се нуждаят от защита, за да изглеждат и функционират по най-добрия начин, и за съжаление не се справят добре с киселинността. Оцетът ще корозира и ще причини ръжда на тези предмети.

Вместо това използвайте неабразивна почистваща смес с топла сапунена вода, за да почистите съдовете от желязо или стомана и незабавно ги запечатайте отново с олио. Само тънък слой върху цялата повърхност за готвене е достатъчна, използвайте кърпа или хартиена кърпа, за да избършете излишъка. Това ще помогне за поддържането на чугунените съдове за готвене, за да се предотврати ръжда и да се запазят незалепващите им свойства.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Дом


Реклама

Казват, че душите живеят в очите на хората. Дори животните го усещали и гледали човека в очите.  

Людмила Филипова

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама