Когато става въпрос за евтини кухненски артикули, които могат да издържат изпитанието на времето, пластмасовите контейнери за съхранение на храна са сред фаворитите. Много хора разчитат на тези съдове, за да запазят остатъците си в хладилника или фризера. НО всичко си има срок на годност. Ако се чудите дали е време да изхвърлите някоя пластмасова кутия, продължете да четете.
Как да разберете
Дълготрайността и безопасността на контейнерите за съхранение на храна зависят от вида на пластмасата.
Когато се опитвате да оцените издръжливостта и безопасността на пластмасов контейнер, първо трябва да го обърнете и да проверите кода за рециклиране.
Вътре в триъгълен символ ще намерите число от 1 до 7. Числата, които искате да видите, са 2, 4 или 5. 2 представлява HDPE или полиетилен с висока плътност. Трудно е да се разгради и се счита за безопасен за храните. 4 означава LDPE или полиетилен с ниска плътност, считан за безопасен и за многократна употреба. 5 е за PP или полипропилен, безопасен за повторна употреба. Освен че са безопасни за храната, контейнерите с номера 2, 4 или 5 са достатъчно издръжливи, за да бъдат измити и използвани многократно.
Безопасната за храните е особено важна, тъй като пластмасовите компоненти могат да се отделят от по-малко безопасната за храна пластмаса и да мигрират в храната, а много от тях са ендокринни разрушители, които могат да повлияят на хормоналния баланс. Микропластмасата може също да се отлепи от пластмасата, тъй като повърхностите се разпадат от многократна употреба. Микропластмасата е свързана с въздействие върху всичко - от здравето на белите дробове и черния дроб до метаболизма, според Харвардското медицинско училище.
Вижте още: Как да разберете дали е безопасно да сложите пластмасов съд в микровълнова
Не използвайте пластмасови контейнери, които са на повече от 10 години
Най-общо казано, вашите контейнери ще ви кажат кога са готови за хвърляне в кофата за боклук, тъй като образуват петна, драскотини или миризми, които няма да изчезнат, независимо колко старателно ги измивате. Но ако попаднете на комплект пластмасови контейнери в килера на леля си или на тавана на майка си и те изглеждат в безупречно състояние, но очевидно са закупени преди повече от 10 години, най-безопасно е да ги избягвате. Това е така, защото през последните десетилетия много производители на контейнери са работили с пластмаси, които включват бисфенол А или BPA, химикал, който може да проникне в храната и потенциално да повлияе на развитието на състояния като високо кръвно налягане, диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.
Вижте още: Неприятна изненада: Ето колко пластмаса се съдържа в шише минерална вода
За да удължите живота им, избягвайте съдомиялната машина
Всеки, който има достатъчно късмет да има съдомиялна машина, знае, че това е най-доброто удобство. Висококачествените пластмасови контейнери за храни имат приблизителен брой измивания в съдомиялна машина или гореща вода 100 пъти. Условията с гореща вода могат да имат силно влошаващо въздействие върху пластмасата.
Тъй като съдомиялните машини включват по-дълъг период на излагане на гореща вода в сравнение с ръчното миене, те са вредни за дълготрайността на контейнерите. Ако трябва да сложите пластмасовите си съдове за съхранение в съдомиялната машина, изберете горната поставка, тъй като не се нагрява толкова много, колкото долната, така че щетите, свързани с топлината, могат да бъдат сведени до минимум, като поставите предмети там.
Но най-добре е да ги почиствате ръчно с гореща сапунена вода, без да използвате груби четки, защото те често могат да оставят драскотини.