Надали ще намерите български двор или градина без овощно дръвче. Ябълки, череши, сливи, кайсии и праскови са само част от най-срещаните овошки. Отглеждането не е сложно, стига да знаете как да се справите с най-често срещания проблем - вредителите.
Кои са най-често срещаните вредители?
-Листни бълхи и въшки
- Кръгломиниращи молци
-Червен овощен акар
- Калифорнийска или сливова щитоносна въшка
Вижте още: 5 зеленчука, които можете да отгледате отново от остатъци
Как се третират заразените овошки?
Изборът на препарати за растителна защита не е лесен, защото зависи от етапа на развитие и от вида на овощното дръвче.
Някои пестициди проявяват фототоксичност при плодообразуването, като медните препарати, например, и най-вече бордолезовият разтвор. Освен това химическите средства действат отрицателно върху работата на пчелите по време на опрашването.
Пръсканията против паразити и болести се извършват периодично и се разделят на 4 периода. Важно е да не ги пропускате, тъй като те могат да доведат до сериозни последствия по дръвчетата. Има прецъфтежно пръскане (март-април), следцъфтежно (май месец), есенно пръскане и зимно пръскане.
Превенция
Варосване на стъблото е важна мярка за предпазване на дърветата от образуване на рани от измръзване, в които короядите снасят яйца. Спазването на добри агропрактики като торене, подхранване, поливане, резитба също е от съществено значение.