През зимата едно от нещата, към които най-често прибягваме е дебело яке. За да го поддържате в хубав външен вид и да осигурява необходимата топлина, трябва да се грижите правилно за него. Долните съвети ще са ви от полза, когато става въпрос как да го перете.
Съвети за пране на вашето зимно яке
Кой е най-добрият начин да изперете якето си, без то да загуби функционалност? Следните съвети ще ви помогнат да почистите нежно якето си. Това се отнася както за пухените якета, така и за зимните с изолация от синтетични влакна.
Как да изперете зимното си яке по правилния начин:
Без омекотител: Не е добра идея да добавяте омекотител, когато перете зимното си яке. Омекотителите за тъкани покриват влакната и могат да доведат до загуба на тяхната функционалност.
Премахнете яката от изкуствена кожа: Ако възнамерявате да перете зимното си яке, което има яка от изкуствена кожа, би било разумно да отстраните всякакви апликации – където е възможно – предварително.
Затворете всички закопчалки: В противен случай закопчалките могат да се закачат в машината по време на цикъла на центрофугиране. Следователно, затегнете всички ципове, велкро закопчалки и копчета, преди да поставите зимното яке в пералнята. Затегнете хлабаво всички шнурове.
Прочетете етикета за грижа: Каква е правилната температура и програма за пране за вашето зимно яке? Можете ли да изсушите якето в сушилня? Отговорите на тези въпроси ще бъдат на етикета за грижа от вътрешната страна на якето.
Не на прекалено горещо: Можете да перете якето си в машината – но температурата не трябва да надвишава 40 градуса. По-високите температури в пералната машина могат да повредят функционалния текстил.
Предварително третирайте петна: Най-добре е предварително да третирате тези петна със сапун или препарат. Оставете сапуна да проникне в петното, преди да поставите якето в пералнята.
Вижте още: 5 връхни дрехи, които ще носим тази зима (СНИМКИ)
Инструкции: пране на зимно яке с пух
Правете разлика между пране на пухено яке и такова с пълнеж от синтетични влакна. Оставете пухеното яке да се проветри за една нощ, ако е станало влажно или мирише. Обикновено ще откриете, че се връща към нормалното до следващата сутрин. Петната могат да бъдат премахнати, като се третират с малко сапун.
Как най-добре да перете пухени якета:
Перете индивидуално: Пухените якета обикновено имат много подплата и стават много тежки, когато са мокри. Затова винаги ги перете отделно. Пералнята трябва да е с капацитет поне шест килограма.
Перилен препарат: Един от ключовите въпроси, които трябва да си зададете, когато перете зимното си яке, е: кой е най-добрият препарат за пране? За пухените якета е най-добре да потърсите перилен препарат, който е предназначен специално за пране на продукти, пълни с пух. Конвенционалните перилни препарати не са подходящи за пухени продукти, тъй като защитните естествени масла на пуха и неговата кора могат да бъдат нарушени.
Програма за пране: Когато поставите зимното си яке в пералнята, не забравяйте, че имате нужда от нежно пране. Коя програма е най-подходяща за това? Някои перални машини имат програма специално за пухени продукти. Като алтернатива можете да изберете щадящ цикъл или такъв за вълнени дрехи при 30 градуса. Тук препоръчваме да следвате инструкциите на етикета за грижа. Не забравяйте, че барабанът трябва да има много вода, тъй като якето трябва да бъде напълно потопено.
Тенис топки: Допълнителен и умен съвет е да поставите няколко чисти тенис топки в пералнята с пухеното яке. Три до четири топки за тенис ще гарантират, че пухът вътре в дрехата ще запази своя обем.
Центрофуга: Пухените якета трябва да се центрофугират в пералнята, тъй като материалът попива вода. Настройте машината на скорост на центрофугиране от 800 оборота в минута. Когато програмата за пране наближи края си, увеличете до 1000, за да отстраните излишната вода.
Изплакване: Може да изберете програма „допълнително изплакване“ след програмата за пране, за да сте сигурни, че в якето няма останал препарат.
В сушилнята: След като програмата за пране приключи, поставете пухеното яке в сушилнята и добавете топките за тенис. Пуснете сушилнята за около един час на 30 до 60 градуса, при условие че на етикета за поддръжка е посочено, че това е подходящо за въпросното яке. Често се налага да повторите програмата за сушене за втори или трети път.
Проветряване: След сушене в сушилня оставете якето да се проветри за един ден, за да може остатъчната влага да излезе.
Сушене на открито: Да оставите пухено яке само да изсъхне на въздух не е толкова брилянтна идея. Първо, изсъхването ще отнеме няколко дни и има вероятност перата да се слепят или якето ще изсъхне неравномерно и ще остави петна. В най-лошия случай може дори да плесеняса. Ако все пак решите да оставите пухеното си яке да изсъхне на открито, добра идея е да го поставите легнало върху сушилник за дрехи и да го разтърсвате няколко пъти на ден.
Инструкции: пране на якета от синтетични материали
Можете също така да се справите с мръсотия и петна върху якета, които са изолирани със синтетични влакна, като използвате сапун и вода. Въпреки това, за разлика от пухените якета, миризмите не могат да бъдат премахнати от синтетичните якета, като просто ги окачите на въздух. За разлика от това, зимните якета от полиестер се перат много лесно.
Перилен препарат: Изберете препарат, който е специално насочен към функционален текстил. Това е най-добрият избор, защото тези почистващи препарати са надеждни, щадят функционалните материали и не на последно място са екологични.
Програма за пране: Ако вашата пералня има „спортна“ програма, това е идеално за пране на спортни дрехи. Друга възможност е да изберете настройка за нежно пране, не по-висока от 40 градуса за вашето зимно яке (направено от синтетични материали като полиестер) и в съответствие с етикета за грижа.
Центрофугиране: Полиестерните зимни якета трябва да се центрофугират внимателно и не по-бързо от 800 оборота в минута, за да се предпазят всички възможни покрития.
Изплакване: Ако вашата пералня няма програма за спортно облекло, трябва да опитате да повторите изплакването още веднъж или два пъти накрая. Важно е да изплакнете обилно якето, така че останалият препарат да не повлияе на дишането му.
Сушене: Проверете етикета на дрехата, за да видите дали вашето полиестерно яке може да се постави в сушилня. Често е по-препоръчително просто да окачите якето да изсъхне. За разлика от пуха, полиестерът съхне изключително бързо.