Дори опитните градинари допускат съществени грешки при отглеждането на краставици и това се отразява не само на количеството, но и на качеството на реколтата.
Най-често срещаните проблеми са забавеният растеж на краставиците и оскъдната реколта. Причините за това може да са няколко. Ето кои са най-честите грешки, водещи до подобна ситуация.
Грешка № 1: По-късно засаждане на разсада
По правило разсадът от краставици се засажда на открито 35 дни след поникването му. Но ако отложите това за известно време, растението се сблъсква с хранителен дефицит и съответно растежът му се забавя.
Грешка №2: Липса на дистанция между растенията
Разсадът не трябва да се засажда близо. Неправилното засаждане води до намаляване на добива и влошаване на качеството на реколтата. Най-добрият вариант е да спазва дистанция от поне 20 сантиметра между насажденията и метър между редовете.
Грешка № 3: Неправилно редуване на културите
Не е уместно да засадите краставици на място, където преди това сте отглеждали дини, пъпеши, тиквички и други култури, принадлежащи към семейство Тиквови.
В противен случай определено няма да получите добра реколта.
Подходящи "наследници" на краставиците са картофите, доматите, цвеклото, карфиолът и зелето.
На всеки четири години е необходимо да сменяте мястото на културите в градината ви.
Грешка №4: Рядко поливане
Краставиците са влаголюбива култура. Редовното им поливане с топла вода оказва положителен ефект върху реколтата.
Грешка №5: Засаждане на слънчево място
Важно е да знаете, че краставиците предпочитат сенчестите зони. Засаждането им на пряка слънчева светлина води до пожълтяване на листата и съответно до нисък добив.