Има много начини да повредите дрехите си – петна и общо износване. Но един от най-разочароващите гафове е случайното свиване. След като този голям пуловер се превърне в пуловер за кучета, (обикновено) няма връщане назад. Добрата новина? Свиването е напълно избегнато, ако знаете как да се грижите правилно за дрехите си. Ето 5 грешки при прането, които да избягвате.
Не четете етикета за грижа за дрехите
Ключът към предотвратяване на свиването е винаги да проверявате етикета за грижа и да следвате препоръчителните инструкции за пране. Докато следвате инструкциите, дрехата ви не трябва да се свива.
Още: Можете ли да перете кърпи с дрехи? Отговорът може да ви изненада
Пране с гореща вода
Няколко неща трябва да се перат в гореща вода, но по-често това е ненужно и грубо за дрехите ви. Свиването най-често се случва при естествени влакна като памук, вълна и лен поради структурата на техните влакна и способността им да абсорбират вода. Когато тези влакна бъдат изпрани с гореща вода, те се свиват.
Но противно на общоприетото схващане, свиването не се ограничава само до естествените влакна. Дори някои синтетични тъкани, като полиестер, могат да се свият, ако са изложени на много високи температури, въпреки че обикновено са по-устойчиви. Ако синтетичните или ленените тъкани са се свили малко при пране, винаги можете да опитате да използвате уред за гладена на пара - горещата пара ще отпусне влакната, помагайки на дрехите да възвърнат естествената си форма.
Използване на грешен цикъл на пране
Още: 8 добри причини да използвате оцет при пране
Изборът на правилния цикъл понякога може да се стори труден. Няма как обаче да сбъркате, ако винаги избирате деликатния цикъл. Ако искате да запазите дрехите си да изглеждат страхотно и да издържат по-дълго, заложете на щадящия цикъл. Мислете за това като за спа ден за вашите дрехи – той е нежен и с по-бавни скорости на центрофугиране, така че е по-щадящ за деликатните тъкани.
Този цикъл предотвратява разтягането и накъсването на влакната, което е особено важно за по-деликатни материи като кашмир, коприна и вълна.
Използване на агресивни почистващи препарати
Повечето стандартни перилни препарати са формулирани за премахване на петна, но проблемът е, че те могат да се окажат агресивни за някои тъкани. За да се погрижите максимално добре за дрехите си, изберете вместо това екологичен препарат.
За деликатни тъкани като вълна или коприна е важно също да използвате перилен препарат, специално създаден за тези материи.
Още Безопасно ли е да сушите дрехите си вътре през зимата
Сушене на висока температура
Всеки вид топлина - независимо дали от вода или въздух - може да направи номер на вашите дрехи. Въпреки че има определени неща, които трябва да поставите в сушилнята, като кърпи и спално бельо, най-добре е да я избягвате за всичко, което може да се свие. Повечето дрехи ще издържат по-дълго и ще запазят формата си, ако ги оставите да изсъхнат на въздух върху поставка за сушене или на закачалка.
Ако предпочитате да изсушите всичко заедно (в края на краищата е много по-удобно), винаги използвайте ниска температура. Ако това не е опция, извадете дрехите си, докато са още малко влажни, и ги оставете да изсъхнат естествено.
Още: Как да перете зимни якета по правилния начин