7 неща, които никога не трябва да почиствате с белина


7 неща, които никога не трябва да почиствате с белина
Снимка: iStock

Белината може да бъде надеждно решение за справяне с упорити петна и дезинфекция на повърхности. Страхотна е за премахване на петна от трева от бели дрехи, изсветляване на кърпи и дезинфекция, когато се появи болест. Белината обаче не е най-доброто решение за всичко.

Оказва се също, че може да бъде вредна за вашето здраве. Тя съдържа натриев хипохлорит и други съединения на основата на хлор, които отделят вредни изпарения. Тези изпарения могат да повлияят отрицателно на качеството на въздуха в помещенията и да раздразнят очите, кожата и дихателната система, което води до симптоми като кашлица, главоболие и сълзене на очите.

В допълнение към всичко това, белината може също да причини трайно увреждане на някои от любимите ви предмети и повърхности.

Още: 6 изненадващи начина за използване на етилов спирт за почистване

1. Мухъл

Няма нищо като да вземете хубав душ или вана само за да откриете нежелана плесен, растяща или по стената, или под любимата ви бутилка ексфолиант за тяло. Но все още не изваждайте тази бутилка с белина. Оказва се, че няма да свърши работата изцяло.

Белината е неефективна срещу замърсители на закрито. Често се приема, че е ефективен продукт за справяне с мухъла, но не успява по няколко ключови начина. Въпреки че може да убие повърхностната мухъл, тя не премахва мъртвите частици плесен, което означава, че експозицията може да продължи. Мъртвата плесен трябва да бъде отстранена, за да се предотвратят рискове за здравето.

2. Порести и полупорести материали

Още: Как правилно да почиствате гранитни плотове

Ако искате да почистите дървена стена, гипсокартон или дори една от тези красиви дървени купи за салата, не използвайте белина. Тя не само е неефективна за почистване на тези повърхности, но може също така да разруши дървесните влакна за постоянно, съсипвайки вашите повърхности или предмети.

Белината също така не успява да проникне в порести и полупорести материали, като дърво и гипсокартон, достатъчно дълбоко, за да отстрани частиците от мухъл, които са се заровили под повърхността. Това означава, че замърсяването може да продължи и дори да нарасне отново с течение на времето.

3. Цветни тъкани

Никога не трябва да използвате белина, за да перете нещо, което не е бяло, защото ще го съсипе завинаги. По-добре заложете на специален препарат за справяне с петна.

Още: 3 съставки, които ще избелят дрехите ви по-добре и от белина

4. Неръждаема стомана

Може да се изкушите да използвате белина върху повърхности от неръждаема стомана, но това може да съсипе вашите уреди. Белината ще създаде корозия и ще развали покритието. Вместо това използвайте продукт, специално създаден за тази повърхност.

5. Естествен камък

Може да искате да направите плотовете си от естествен камък - като тези, направени от мрамор и гранит - изключително чисти, като използвате белина. Това може да причини трайни щети. Многофункционален почистващ или дезинфектант, който е обозначен като безопасен за естествен камък, е най-добрият избор тук.

6. Килими

Случайно сте разляли червено вино върху килима си? Е, не се паникьосвайте – и не посягайте към белина – освен ако не искате да създадете изцяло нов проблем, чието разрешаване ще бъде скъпо. Белината може да причини обезцветяване и увреждане на влакната на килимите.

7. Деликатни тъкани

Ако използвате белина върху деликатни тъкани, като коприна и дантела, можете да се сбогувате с любимите си дрехи. Тя унищожава коприната и дантелата.

Етикети:
Iwoman.bg

Още по темата


Още от Дом


Реклама

Не се бойче, че ще ви стъпчат - стъпканата трева се превръща в пътека.

Блага Димитрова

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама