През есента повечето градинари се ориентират към „закриване на сезона“, прибирайки реколта, правейки зимнина с последните продукти и подготвяне на почвата за студените месеци. Но в бързината се пропускат доста неща, които могат да провалят следващия ви сезон. Ето кои са най-грубите грешки, които се допускат често.
1. Оставяте изгнили плодове и зеленчуци в градината
Не оставяйте развалени зеленчуци и плодове да гният в градината с надеждата, че догодина ще се превърнат в компост. Това няма да се случи. Най-малкият проблем е, че гниещите остатъци привличат към себе си всевъзможни вредители. Затова щателното почистване на двора е задължително.
2. Вече не почиствате плевелите
След тежката борба с плевелите през цялото лято, повечето градинари са готови да оставят тази неблагодарна работа, когато реколтата е прибрана. Това обаче не е добра идея. За съжаление, през есента узряват семената на повечето плевели и вятърът ги разнася из цялата градина. А това означава, че на следващата година ще трябва да водите още по-ожесточена битка със „зелените нашественици“.
Вижте още: Септемврийско садене на чесън: Какво, къде и как
3. Не сте засадили пролетните цветя
Ако искате елегантни цветни лехи още през март – април, трябва още през есента да засадите в градината лалета, минзухари, нарциси, мускари, зюмбюли. Луковиците на първите пролетни цветя се нуждаят от дълъг престой в почвата, за да се подготвят за растежа си. Обикновено пролетните луковици се засаждат в края на септември – началото на октомври.
4. Подрязали сте храстите твърде рано
Резитбата стимулира растежа на нови издънки в растенията. Ето защо е необходимо да определите правилно времето за подрязване. През есента обикновено се правят два вида резитби – санитарна и формираща. При санитарното подрязване се премахват всички счупени, болни, изсъхнали и преплетени клони. Формиращата резитба е предназначена за поддръжка на формата на храста и стимулиране на ръста на страничните издънки.