8 минути и 19 секунди е не само времето, за което светлината пътува от Слънцето до Земята, но също така името на новия български филм-омнибус. Лентата обединява 6 кратки разказа на Георги Господинов, като всяка история е с различен режисьор. В една от тях - "Кристин, която маха от влака", главните роли са поверени на Ирмена Чичикова и Китодар Тодоров. И тъй като харесваме актрисата не само заради изпълненията й във "Въздесъщият" и "Не ме докосвай", отличен на "Берлинале", си поговорихме с нея за филма. Защото се питаме имаме ли право да се месим в нечий живот дори да е само с едно разместване на въздуха с ръката ни и какви биха били последиците от това.
Опиши се с 3 думи.
Светобежник (присвоих си скоро тази дума от словашкия език - означава някой, който много пътува), любознателна, обичаща.
След успеха на "Въздесъщия" и "Не ме докосвай", който спечели "Златна мечка" от Берлинале, сега може да те гледаме в "8‘19", който е сред акцентите на тазгодишното издание на CineLibri. Как би описала героинята си Кристин, която маха от влака?
Момиче, което носи светлина.
Ти за какво по-често махаш – за здравей или за довиждане?
За здравей, винаги с големи махове.
Историята, в която участваш в лентата, е за любовта, с която понякога се разминаваме? Случвало ли ти се е?
Дори в разминаванията на любовта има пресечна точка. Щастие е да ти се случи и за миг.
Ако можеш да продължиш историята, какво би се случило с Кристин?
Иска ми се да оставя историята сама да се продължи, в зависимост от въображението на зрителя. Световете, които сами си създаваме, много често са по-вълнуващи от онези, които ни предлагат.
Какво е да работиш с режисьора Теодор Ушев?
Работата ми с Тео Ушев беше абсолютно удоволствие и лекота. Вълнуваща заради вълнението му.
Кои са останалите филми от CineLibri 2018, които те впечатлиха и препоръчваш да гледаме?
За съжаление изпуснах голяма част от фестивала поради собствените си пътувания, но бих гледала "Човекът, който уби Дон Кихот" на Тери Гилиъм.
Какъв е светът на Ирмена?
Вечно обогатяващ се.