Елена Мутева: първата българска поетеса


Елена Мутева: първата българска поетеса
Снимка: България Днес

Елена Мутева е името на първата българска поетеса, преводачка и фолклористка, в която е бил влюбен младият Найден Геров. Тя обаче е застигната от чумата на 19-ти век – туберкулоза и умира само на 25-годишна възраст.

Коя е Елена Мутева?

Елена е родена 1825-та година в семейството на Стефан и Мария Мутеви, които дълго време живеят в Калофер, а по-късно и в Пловдив. През 1833-та обаче семейството решава да емигрира в Одеса, за да се спаси от кърджалийско нападение и така родителите заедно с трите си дъщери и тримата си сина тръгват на път. Малко след пристигането си в Одеса обаче 2-те сестри и родителите на Елена умират – най-вероятно от туберкулоза.

Елена Мутева

И така малката Елена остава под попечителството на брат си Димитър, който получава солидно за онова време образование, той е доктор по философия и директор на гимназия в Болград, Бесарабия. По тази причина тя още от малка е сред най-ерудираните българи в Одеса и черпи от тях знания и опит.

Малкият литературен кръг на семейство Мутеви

В къщата на семейството се сформира малък литературен кръг част, от който са младите тогава Найден Геров и Добри Чинтулов. Интелектуалците се събирали в дома на Мутеви и чели произведенията си, правили си литературни конкурси и обсъждали идеи. Елена не просто присъства на тези срещи, а пише произведения и дори печели първа награда в един от конкурсите.

Вижте още: Димитрана Иванова: Първата българска феминистка (СНИМКИ)

Девойката притежавала много богата библиотека, а това е било голям лукс по време на Възраждането. Първият ѝ самостоятелен голям труд е преводът на книгата „Райна – българска царкиня“. Тя подхранва голямата си любов към България като събира народни песни и легенди. Има две публикувани стихотворения и един сборник с приказки.

Любопитен факт е, че влюбеният в нея Найден Геров ѝ посвещава първата българска поема "Стоян и Рада", която написва за един от конкурсите на обществото им. Мутева е живият пример, че една жена може да бъде равна с мъжете дори и в едно толкова противоречиво време като това на Българското възраждане.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от В света на


Реклама

Никога няма да станеш този, който искаш да бъдеш, ако продължаваш да обвиняваш околните за това, което си.

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама