От днес, 15 ноември, започва постът преди празника Рождество Христово. Според Типика (Устава) на БПЦ Рождественският (Коледният) пост е втори по своята продължителност след Великия пост. Той е четиридесетдневен и не е така строг като Великия и Богородичния пост, като е подобен на Апостолския (Петровия).
Постът започва от 15 ноември и завършва на 24 декември.
В навечерието на поста се отбелязват Рождественски заговезни - с взаимно опрощение и заговяване (консумиране на блажна храна), с разговори и създаване на нагласа за встъпване в предстоящия пост, посветен на славното Христово Рождество.
През първата седмица на Рождественския пост и от 20 до 24 декември включително се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни на този пост (без сряда и петък) се разрешават безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.), които също се приемат за постни храни. Традиционно на 21 ноември - Въведение Богородично, и на 6 декември - Никулден, се консумира и риба.
Ако не сте постили досега и се колебаете, трябва да знаете, че от здравословна гледна точка постенето оказва много добър ефект върху организма и си заслужава практикуването. Постите не се препоръчват на деца, бременни жени и хора с твърде слаба имунна система. За всички останали постенето е изключително здравословно.
Яжте основно сурови зеленчуци и плодове, житни и зърнени култури, като избягвате готовите пакетирани храни.
Не прекалявайте с яденето на хляб, ориз и картофи, за да се заситите бързо. Те неизменно трябва да присъстват в менюто ви, но веднъж на ден е достатъчно. Много хора се спират само на тях, като най-лесен начин за хранене по време на пост, но резултатът е запек.
За поддържане на добра обмяна на веществата плодовете и зеленчуците имат ключова роля. Сушените плодове, житото, ядките също са подходяща храна. Когато започнете да постите, ще се уверите, че има голямо разнообразие от храна, която е и вкусна, и много полезна.
За да бъде постенето полезно и приятно, добре е да спазвате няколко условия:
Намалете количеството сол в храната, тъй като тя възбужда излишно апетита и натоварва бъбреците. Възможно е да се изкушавате да солите допълнително, за да подсилите вкуса на постните ястия, но се въздържайте.
Хранете се разнообразно. Не яжте всеки ден едно и също. Комбинирайте по всякакъв начин плодове, зеленчуци, ядки, семена, кълнове, бобови и житни култури и т.н.
Компенсирайте липсата на животински белтъчини с много бобови култури. Комбинирайте ги със зърнени храни за постигане на оптимален аминокиселинен баланс.
Яжте пълнозърнести зърнени храни. Те ще ви ви осигурят минерали и витамини от група В.
Набавяйте си достатъчно желязо чрез храни, съдържащи витамин С, защото този витамин подобрява усвояването на желязото - грах, карфиол, зеле, чушки, лук, киселец, коприва, цвекло, цитрусови плодове, ябълки и други.
Недостигът на калций от млечните храни може да се компенсира с пълнозърнест хляб, коприва, спанак, ядки, сушени плодове и бобови храни.
Пийте достатъчно количеството вода (поне по 1,5-2 л на ден). Чаят също е полезен - например шипков, който съдържа големи количества витамин С.