Тънкости при приготвянето на домашна луканка


Тънкости при приготвянето на домашна луканка
Снимка: iStock

В сезона хапването на домашни мезета, луканката е един от задължителните суджуци, които се приготвят всяка зима. Тя е идеалното мезе за всякакъв вид алкохол – чаша вино, ракия или дори за кенче бира. Винаги можете да заложите на нея, когато имате гости или просто да си нарежете няколко парченца, когато сте гладни. Как обаче да постигнем вкуса на купешката луканка, но без хилядите излишни добавки? Не се отчайвайте, защото днес ще споделим с вас 4-те тайни на перфектната домашна луканка.

Вижте още: Каква е разликата между филе „Елена“ и пастърма

Тайните на вкусната луканка

Не слагайте сланина

По-меката текстура на сланината може да доведе до стапянето ѝ при сушене и оттам неравномерното ѝ разпределение по суджука. Тя също така има малко по-особен вкус и мирис, което неминуемо води до промяна във вкуса и на самия суджук. Друго нещо, което също трябва да се има предвид е повишеният риск от гранясване.

Използвайте качествени черва

Използването на по-дебели и качествени червени е важно, защото те са по-устойчиви и по време на пълнене на месото, и по време на сушене и зреене. Те също така ще запазят мезето годно за по-дълъго време.

Луканка

Не използвайте селитра

Селитрата е калиев или натриев нитрат, който често се използва в предприятията при производството на всякакви видове месни деликатеси. Тя запазва цвета на месото и удължава срока му на годност, но може да стане канцерогенна при определени условия.

Разточвайте я през ден

Луканката трябва да се разточва често, защото това ще гарантира равномерното сушене на мезето, което е важно, за да може влагата от вътрешността на луканката да се изпари равномерно. Разточването ще ви гарантира и правилна форма на луканките.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Любопитно


Реклама

Без жената мъжът е просто нелепа шега.

"Цар Плъх"

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама