Повечето хора започват деня си с кафе. Но какво не знаем за тази ароматна напитка?
1. Дългото кафе е кафе с максимално извлечен кофеин.
С увеличаването на времето количеството кофеин се увеличава по парабола, като аромата му намалява също параболично. Често чуваме, че дългото кафе се смята за по-слабо и по-полезно. Но е точно обратното.
"Дългото кафе, по начина, по който се приготвя в България, е много по-силно и по-вредно, отколкото късото и нормалното", твърди експертът по кафе Георги Бъндев.
2. Моката не трябва да се притиска плътно при зареждане в кафеварката.
3. Безкофеиновото кафе е специално обработено, с бензоат и съдържа 14-16% кофеин.
4. Всички традиционни кафета след прием увеличават киселинноста на организма. Кафетата с ганодерма го алкализират.
5. Можем да пием до 4 и повече чаши дневно, стига да пием истинско енергийно кафе.
Кафето е удоволствие и от обикновен навик можете да го превърнете в приключение, ако използвате многобройните вкусове, аромати и начини на приготвяне. В Италия обичат да започват деня си с чаша силно и ароматно кафе - ристрето.
6. Всъщност дългото кафе е доста по-неароматно и с повече кофеин.
Това се дължи на факта, че кофеинът е водоразтворим и колкото повече вода минава през цедката, толкова повече кофеин се извлича и толкова по-силно става кафето. Късото кафе има доста по-наситен вкус и аромат, но в действителност дългото кафе е в пъти по-наситено с кофеин.
Именно по тази причина италианците, които обожават кафето и знаят как да го боготворят, пият много късо кафе. Това им позволява да пият до 10 кафета дневно, без да товарят тялото си с излишен кофеин.