Навръх 170-годишнината от рождението на Винсент ван Гог, която светът отбелязва на 30 март, неговите незабравими писма излизат в ново издание на български. Книгата "Завинаги твой, Винсент", която читателите познават от луксозното й издание от 2020-а, сега се издава в том с меки корици. Тя отново съдържа избрана кореспонденция на художника до брат му Тео в превода на Никола Георгиев. Този път корицата е на Милена Вълнарова.
От краткия 37-годишен живот на Ван Гог са запазени 820 писма, от които 659 са адресирани до по-малкия му брат Тео – докрай негов основен довереник и благодетел. Това забележително писмено наследство проследява пътя на нидерландския художник през четири европейски страни: Нидерландия, Англия, Белгия и Франция. То осветлява личността му, която винаги е била обвита в митове и легенди. До днес биографи, учени и лекари се опитват да разгадаят душевността на Винсент и неговата болест, която в крайна сметка го довежда до самоубийство. Истината е, че най-достоверният отговор на "загадката Ван Гог" дава самият той в писмата си.
В своя епистоларен шедьовър възприеманият от мнозина за луд гений творец се показва пред читателите като съзерцателна и дълбокомислеща натура. Сборникът хвърля светлина върху нереализираните му религиозни търсения преди да реши да се посвети на изкуството. Сам Ван Гог описва болезнените си любовни разочарования, оставили неизлечим отпечатък в ранната му възраст, разбиранията си за жените и семейния живот. Писмата му са бурен мемоар за сблъсъка на неукротимия човешки дух с консервативното общество и за начина, по който то го смачква.
Кореспонденцията на Винсент ван Гог разкрива богатия му творческия процес, аскетичния му начин на живот и самобичуването, на което се подлага, когато не е удовлетворен от работата си. Писмата са печелили множество овации и за своите литературни качества от първото им издаване през 1914 – 1915 година насам. Интересът към тях не стихва и те се публикуват по цял свят в издания с различен подбор.
"Завинаги твой, Винсент" съдържа избрани текстове от книгата "Писма. Из писмата на художника до брат му Тео" от 1967-а. Сега те са изцяло редактирани според последните проучвания на специалисти от Музея "Ван Гог" в Амстердам, а хронологията им е много по-точна. Писмата са придружени и от подробни бележки под линия, които осветляват неясни по-рано подробности за хората, с които е свързана съдбата на художника.