Изданието Emerging Europe публикува списък с пет основни книги от различни автори, всяка от които предоставя уникална гледна точка към България. С тези произведения чужденците (и не само) могат да се пренесат във времето, разкривайки пластовете на българското общество, история и традиции.
"Кратка история на България", Р. Д. Крамптън
Потопете се в богатото минало на България с това щателно проучено пътешествие из историята на страната - от древните ѝ корени до съвременните ѝ борби и триумфи. Разказът на Крамптън е едновременно научен и достъпен, което го прави идеално четиво за тези, които искат да разберат сложната обществено-политическа динамика, оформила България. Силата на книгата се крие в умението ѝ да преплете нишките на историята, културата и политиката в един завладяващ разказ, който вдъхва живот на миналото на България.
Вижте още: 7 невероятни ползи от четенето
"Земя на сенките", Елизабет Костова
"Земя на сенките" е завладяващ роман, който отвежда читателите на вълнуващо пътешествие из мрачното минало и динамичното настояще на България. Елизабет Костова майсторски преплита мистерия, история и културни изследвания в разказ, който е колкото напрегнат, толкова и поучителен. Главната героиня на книгата, Александра, се натъква на тайната история на едно семейство, което я повежда на търсене, разкриващо бурното минало на страната. Живите описания на Костова на българските пейзажи, традиции и хора правят тази книга задължително четиво за тези, които искат да разберат по-добре страната.
"Под игото": Иван Вазов: Роман за българската свобода
Върнете се назад във времето в края на XIX век с класическия роман на Иван Вазов. Действието се развива по време на борбата на България за независимост от Османската империя, а този завладяващ разказ проследява живота на група революционери и тяхната борба за свобода. Живият разказ на Вазов и богатото развитие на героите вдъхват живот на смелостта, жертвоготовността и устойчивостта на българския народ през този ключов период от историята му.
Вижте още: Как детето ни да расте с любов към книгите
"Граница": Капка Касабова: Граница: пътуване до края на Европа
Впуснете се в завладяващо пътешествие по границата на България с Турция в този провокиращ размисъл пътепис на Капка Касабова. Чрез ярки описания и лични анекдоти Касабова изследва сложната история, културното многообразие и влиянието на границите върху живота на хората в този регион. Книгата „Граница“ предлага дълбоко разбиране на човешкия опит и силата на мястото, което я превръща в основно четиво за всеки, който иска да разгадае сложността на граничните райони на България.
"Физика на тъгата", автор Георги Господинов
Публикуван първоначално на български език през 2011 г. и преведен на английски от Анджела Родел през 2015 г., този роман е завладяващо изследване на паметта, идентичността и човешкото състояние. Георги Господинов изтъкава картина от истории, като смесва митология, история и лични анекдоти, за да създаде едно наистина уникално читателско преживяване. Прозата на Господинов е поетична и изразителна, като въвлича читателя в свят, в който границите между реалността и въображението се размиват.