За какво е полезна лайката


За какво е полезна лайката
Снимка: Thinkstock/Guliver

Изсушените цветчета от лайка са използвани като лекарство от векове - още в древните Египет, Гърция и Рим. Популярността на лайката нараства особено много през Средновековието, когато хората започват да я използват като лек срещу многобройни оплаквания като астма, колики, висока температура, възпаления, гадене, детски болести, нервни проблеми, кожни заболявания, рак.

Днес в традиционната медицина на нашия континент тя се е превърнала в толкова популярно лекарство, че спокойно може да разглеждаме лайката като европейския еквивалент на женшена от Азия и Северна Америка.

Скорошни и все още продължаващи изследвания са доказали по научен път специфичните противовъзпалителни, антибактериални, антиалергенни и седативни свойства на лайката, като по този начин утвърждават репутацията й. Това внимание явно е допринесло за популярността на билката, защото според статистиката тя присъства под различни форми – таблетки, капсули, ароматно масло или чай - в домашната аптека на хората в над 26 европейски страни.

Лайката (Matricaria recutita) от векове се използва като чай за успокояване и по-лесно заспиване, за лечение на треска и висока температура, настинки, стомашни проблеми и не на последно място - като противовъзпалително средство. Обширно научно проучване, обхванало данни от последните 20 години, потвърждава ефективността на много от традиционните приложения и ползи на билката.

Освен в медицината, лайката се радва на широка употреба като освежаващ чай, а също и като съставка на множество козметични средства. Над 1 милион чаши чай от лайка се пият в света всеки ден, което прави билката може би най-широко консумираната.

Макар че е най-известна в медицинските среди като мускулен релаксант и средство против спазми, лайката притежава и антисептични и противовъзпалителни свойства. Всички нейни ползи се дължат на подобните й на маргаритки цветчета, които съдържат летливи масла (включително бисаболол, бисабололни оксиди А и В и матрицин), както и флавоноиди (най-вече апинегин).

Лайката може да се прилага както външно, така и вътрешно. По-конкретно тя намира приложение:

- като чай – при лумбаго, ревматични проблеми и обриви;

- като мехлем – за хемороиди и рани;

- парата от чая се ползва за инхалации, защото облекчава симптомите на настинка и астма;

- успокоява проблемите със зъбите и коликите при децата;

- облекчава алергичните пристъпи почти толкова успешно, колкото антихистамините;

- помага за храносмилането - под формата на чай след хранене;

- облекчава сутрешното гадене по време на бременност;

- ускорява зарастването на кожни язви, рани и изгаряния;

- повлиява положително проявите на гастрит и язвен колит;

- понижава възпалението и подобрява перисталтиката на червата без да действа директно като очистително средство;

- като компрес или промивка – при кожни проблеми и възпаления, включително такива на слизестите тъкани;

- подобрява цялостната релаксация и облекчава стреса. Изследвания върху животни показват, че лайката въздейства върху същите центрове в мозъка и нервната система като лекарствата прогив тревожност. Това не значи да спираме да приемаме предписаните лекарства без да се консултираме предварително с лекар;

- улеснява заспиването заради леко седативните и отпускащи мускулите свойства;

- повлиява благоприятно дивертикулозата, раздразнените черва и различни други гастроинтестинални проблеми. Противовъзпалителните и антиспазмодични свойства на лайката отпускат гладките мускулни тъкани на стомаха и червата. Билката помага за облечкаване на гадене, киселини в стомаха и газове;

- облекчава кожните обриви (включително екземи) и слънчевите изгаряния. Под формата на лосион лайката облекчава сърбежите и ограничава възпаленията по кожата. Може да ускори и заздравяването и предпазването от бактериални инфекции;

- лекува очни възпаления и инфекции. Охладеният чай от лайка може да се използва като компрес за успокояване на уморени или раздразнени очи и дори помага за лечение на конюнктивит;

- лекува възпаленията в устата и предпазва от заболявания на венците под формата на вода за уста;

- ограничава менструалните спазми благодарение на способността на лайката да отпуска гладката мускулатура на матката.

Източник: zdrave.bg

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

Жените са най-големият неизползван източник на таланти в света.

Хилари Клинтън

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама