Изследователи на Единбургския университет проучват когнитивните умения на над 500 души на 79 г. без деменция, при което са тествани за определяне скоростта на мислене, паметта и знанието за думи, отнесени към навиците им на хранене за предходната година. Над 350 души от групата са подложени и на магнитно-резонансна топография, за да се направи оценка на мозъчната им структура.
Екипът използва статистически модели, за да открие връзка между храненето на един човек и неговите когнитивни умения и мозъчно здраве на старини.
Откритията показват, че като цяло хората, които са се придържали по-стриктно към средиземноморската диета, имат най-високи резултати по отношение на когнитивната функция (с отчитане на IQ на детска възраст, пушене, физическа активност и здравословни фактори). Разликите са били малки, но статистически значими.
Маркерите на здравословното стареене на мозъка, напр.: по-голям обем на сиво и бяло вещество или по-малко лезии в бялото мозъчно вещество, не се различават между хората на средиземноморска диета и другите. И така данните отчитат, че честото консумиране на растителни продукти е благоприятно за когнитивните ни функции на старини.
Индивидуалните компоненти в диетата, които изглежда оказват най-голямо влияние с по-добрите мисловни умения, са зелените листни зеленчуци и занижения прием на червено месо.
Според изследователите тяхното откритие допълва множеството доказателства до момента, че по-здравословния начин на живот се асоциира с по-добри мисловни умения на старини.