Как ни действа нощното кафе


Как ни действа нощното кафе
Снимка: IStock/Guliver

Всяка чашка кафе, изпита вечер и през нощта, "замразява“ нашия биологичен часовник с 40 минути, което ни помага да останем по-дълго време бодри до по-късно време.

Това се казва в статия, публикувана в списание Science Translational Medicine.

"Нашето изследване е първото в света, посветено на проблема как кофеинът влияе върху нашия биоритъм. Тези експерименти ни помогнаха да разкрием маса интересни ефекти, които кофеинът предизвиква при попадането в организма“, заяви Кенет Райт от Университета на щата Колорадо в Боулдър.

Райт и неговите колеги са установили колко дълго действа една чашка кафе и защо тя помага (или пречи) да заспим по време на нощното дежурство и подготовката за изпитите. Те са наблюдавали петима доброволци, които са се съгласили да прекарат 50 дни в специално оборудвани стаи.

Тези стаи са били направени по такъв начин, че светлината в тях или не се е изключвала въобще вечер, или само леко се е намалявала. Три часа преди сън учените са давали на участниците в експеримента "витамини", които при половината са били таблетки с кофеин, и са ги молили да ги изпият.

През следващите часове биолозите регулярно са взимали слюнкови проби, измервали са количеството мелатонин, хормона на съня, а също така са наблюдавали, колко бързо са заспивали и колко дълго са спали.

Експериментът е показал, че употребата на кофеин преди сън в количество еквивалентно на чашка кафе е спирал за 40 минути биологичния часовник на доброволците. Това се е изразило в по-ниското равнище не мелатонин в техния организъм. Кофеинът е блокирал работата на рецепторите върху повърхността на клетките на хипофизата. Тези рецептори възприемат молекулите на аденозина и започват да произвеждат мелатонин. Ако тяхната работа се блокира няколко дни, тогава вътрешният часовник на човека се „променя“ необратимо и той започва да заспива по-късно и без помощта на кофеина. По тази причина хората, пиещи кафе вечер в продължение на дълъг период, рискуват да се превърнат в истински „сови“.

Любопитното е, че включването на ярка светлина през нощта е позволило да се постигне сходен ефект с този на приема на кофеин. Но комбинацията от светлина и кофеин на е добавила допълнителни минути към бодърстването, установили са още учените начело с Кенет Райт. 

Източник: БГНЕС

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Здраве


Реклама

Защото в крайна сметка човек се познава по това как обича. Не друго, а любовта определя нашата същност.

Уилям Кофин

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама