През топлите месеци царевицата е буквално навсякъде – от чаши в центъра на града до кочани на плажа. Но като за толкова разпространен зеленчук, тя има доста лоша слава и спада към групата на не особено здравословните храни. Ето защо днес решихме да разберем дали наистина царевицата се отразява негативно на нашето здраве.
Ето приблизително какво ще намерите в един средно голям кочан - 88 калории, 4гр мазнина, 15мг натрий, 275мг калий, 19гр въглехидрати, 4гр захар и 3гр протеин.
Какви обаче са ползите за здравето от царевица?
1. Тя е добър източник на витамини и минерали
И по-конкретно - витамин С, витамини от група В и магнезий. Витамин С е важен за възстановяването на клетките, повишава имунитета и притежава свойства против стареене, докато витамините B са важни за енергийния метаболизъм.
2. Помага за храносмилането
Неразтворимите фибри в царевицата са идеалната храна на добрите бактерии в чревния тракт. В допълнение към това, увеличаването на диетичните фибри е свързано с по-малък риск от някои заболявания, включително сърдечно-съдови и някои видове рак. Царевицата е и идеален вариант за хора с непоносимост към глутен.
3. Може да подобри здравето на очите
Царевицата е с високо съдържание на каротеноидите зеаксантин и лутеин, за които е доказано, че подпомагат здравето на очите. С почти същото съдържание на тези вещества са морковите и зелето.
Какви са предполагаемите недостатъци на царевицата?
1. Повишава кръвната захар
Царевицата и другите нишестени храни имат сравнително високи гликемични индекси, които ги правят неподходящи за хората с диабет.
2. Може да допринесе за увеличаване на теглото
В проучване от 2015г. изследователи са открили, че хората, които ядат повече зеленчуци със скорбяла (като царевица, картофи и грах) са склонни да наддават на тегло.