Всичко, което трябва да знаете за използването на лимонена киселина за кожата


Всичко, което трябва да знаете за използването на лимонена киселина за кожата
Снимка: iStock

Лимонената киселина често е пренебрегвана. Тази универсална киселина всъщност се намира в много продукти, които може би вече използвате, и върши чудеса, като ексфолира кожата и прави тена да изглежда по-ярък и по-равномерен.

Какво е лимонена киселина?

Лимонената киселина се намира естествено в цитрусови плодове като лимони, грейпфрути, лайм и портокали. Тя е алфа хидрокси киселина (AHA), използвана в грижата за кожата предимно за добавяне на антиоксидантни ползи, регулиране на киселинността на продукта или за насърчаване на обновяването на кожата.

Ползи от лимонената киселина за кожата

Често ще откриете лимонена киселина във формулите за грижа за кожата, но не непременно като активно вещество – тя често се използва за стабилизиране или регулиране на рН на продукта. В по-високи концентрации обаче се използва като ексфолиант.

Лимонената киселина е алфа-хидрокси киселина (AHA), което означава, че помага за разрушаването на връзките, придържащи мъртвите клетки към повърхността на кожата ви, като ги отлющва, за да разкрие по-здравословна и сияйна кожа. Това помага на естествените процеси на клетъчен обмен на нашата кожа, които се забавят с напредването на възрастта, допринасяйки за появата на по-зряла кожа, включително фини линии, бръчки, груба текстура и хиперпигментация.

Като се има предвид, че лимонената киселина е естествена киселина, тя е нежна, но все пак може да ексфолира кожата, да подпомогне хидратацията и да придаде на кожата по-ярък, младежки вид.

Вижте още: Експерт: Пиенето на вода хидратира ли кожата ви?

Как да използвате лимонена киселина за кожата

Ако лимонената киселина се използва като AHA, най-добре е да се употребява във формула за химически пилинг. Препоръчително е да правите това през нощта, защото AHA може да направи кожата ви чувствителна към излагане на слънце. Заслужава да се отбележи, че е установено, че лимонената киселина е по-сенсибилизираща кожата от другите AHA; търсете я смесена с други продукти, за да намалите риска от раздразнение.

Лимонената киселина се намира в различни продукти за грижа за кожата и вероятно никога няма да бъде основната или ключова съставка. Много е важно да сте сигурни, че използвате балансирана рутина – което означава, че има и много хидратиращи и овлажняващи съставки. Когато използвате AHA като лимонена киселина, трябва да поддържате защитната бариера на кожата здрава, за да избегнете нежелани реакции (произтичащи от сухота и дехидратация). Потърсете съставки като хиалуронова киселина, бизаболол и алантоин.

Както при всички нови за вас съставки, най-добре е да извършите тест с пластир, за да сте сигурни, че кожата ви няма да реагира лошо на лимонената киселина. Нанасяйте слънцезащитни продукти, когато използвате лимонена киселина, тъй като кожата ви може да стане по-податлива на увреждане от слънцето.

Странични ефекти на лимонената киселина

Макар че лимонената киселина се смята за нежна, тя все пак е киселина. Това означава, че има потенциала да причини или влоши раздразнението на кожата. Други фактори включват използваната концентрация и pH-то на продукта. Лимонената киселина никога не трябва да се нанася върху кожа, която е наранена. Ако някой има кожно състояние като розацея, дерматит или чувствителна кожа, трябва предварително да обсъдите употребата ѝ с дерматолог.

Вижте още: Имате мазна кожа? Следвайте тези 8 правила

Колко често да използвате лимонена киселина

Два пъти седмично е достатъчно, за да се възползвате от предимствата на химическия пилинг. Ако използвате формула, която е предназначена да се прилага по-често и кожата ви може да я понася, можете постепенно да увеличите употребата си до няколко пъти седмично. Също така е добра идея да говорите с дерматолог, за да сте сигурни, че лимонената киселина наистина отговаря на нуждите на кожата ви.

Етикети:
Iwoman.bg

Още от Красота


Реклама

В човешкото сърце винаги остава поне една капка сила - докато е живо, докато се надява, докато вярва.

Самуил, Димитър Талев

Най-четени | Най-нови


виж всички виж всички
Реклама