Големите филмови и телевизионни студия и стачкуващи сценаристи постигнаха предварително споразумение в неделя след дни на маратонски преговорни сесии, заяви пред "Си Ен Ен" Гилдията на сценаристите на Америка. Това проправя път за прекратяване на историческото спиране на работата на сценаристи и актьори, което замрази производството на филми и парализира голяма част от работата в Холивуд.
"Това, което спечелихме с това споразумение – най-вече всичко, което спечелихме от 2 май насам – се дължи на желанието на членовете ни да упражни властта си, да демонстрира солидарността си, да върви рамо до рамо, да понесе болката и несигурността от последните 146 дни", се казва в имейл до членовете на WGA.
Вижте още: Мира Добрева с първи думи след тежката операция (ВИДЕО)
Условията на споразумението
Въпреки че споразумението все още предстои да бъде ратифицирано от членовете на WGA, която представлява повече от 11 000 писатели, това бележи значителна повратна точка в почти петмесечната стачка. Сегашната стачка се доближи до най-дългата стачка в историята на WGA – тази от 1988 г., която продължи 154 дни.
"Можем да кажем, с голяма гордост, че тази сделка е изключителна – със значими печалби и защити за писателите във всеки сектор на членството", се казва в посланието на WGA до членовете.
Предварителната сделка обаче не слага край веднага на стачката.
"За да бъде ясно, никой не трябва да се връща на работа, докато не бъде специално упълномощен от Гилдията. Дотогава все още стачкуваме", написаха от WGA. От там насърчиха членовете си да подкрепят стачката на актьорите тази седмица.
Вижте още: Бившата на Рачков се изфука с ново гадже (СНИМКА)
Синдикатът на актьорите - SAG-AFTRA, също стачкува от средата на юли и представлява около 160 000 актьори.
Преди време много известни и богати холивудски имена решиха да подкрепят стачкуващите, като дарят по 1 млн. долара или повече във фонда за подпомагане на актьорите на фондацията SAG-AFTR. Сред тях са Джордж Клуни, Мерил Стрийп, Мат Деймън, Леонардо ди Каприо, Дуейн Джонсън - Скалата, Никол Кидман и Джулия Робъртс.
И двете холивудски стачки са продължителни и скъпи, с национално икономическо въздействие като загуби за над 5 милиарда долара, според икономисти. Индустрии като ресторанти, фирми за услуги и магазини за реквизит също усетиха ефекта от продължаващите спорове и в резултат на това трябваше да съкратят персонал.
Заради стачките бяха замразени снимките на филмови продукции, бяха отменени премиери, а тазгодишните награди "Еми" бяха отложени от септември 2023 за януари 2024.
Източник: БГНЕС