София Хартиен Арт Фест 2024 открива своето 14-то издание за пореден път с две мащабни експозиции във фоайе "Запад" и Мраморно фоайе на Националния Дворец на културата(НДК). Мотото на фестивала "Без граници" носи цялостната идея за това издание, чрез подбора на експозициите и авторите.
Първата експозиция във фоайе "Запад" представя част от Биенале за хартиено изкуство със скулптурите и инсталациите на български автори от конкурса МОЩ II, който се провежда за втори път. Творбите са съобразени с даденостите на фоайе "Запад" и са избрани от експертно жури. Селекцията от 7 мащабни проекта представя голямоформатни произведения, с екологични и хуманни послания. Творбите са в различни техники с оригинални творчески решения, вписващи се в елегантното пространство на Двореца на културата. Артистите ще бъдат наградени със сертификати за достижение в хартиеното изкуство от членове на журито.
Избраните автори са:
Аделина Раковска „Единение“
Екатерина Христова и Емил Деянов „Петият Елемент“
Елена Белова „Генезис“
Силвана Илиева „Форми на промяна“
Сияна Дамянова „Отпечатъци – следи в природата“
Христина Дечева „Фракталната геометрия на природата“
Цвета Петрова „Друг обект на желание“
В същото пространство е представена и кураторска селекция от Биеналето на чуждестранни голямоформатни произведения, които са в синхрон с българските инсталации и скулптури. Идеята за контраст и синхрон между световно и българско хартиено изкуство е обединена под мотото "Без граници".
Втората експозиция, разположена в Мраморно фоайе е 15-тото издание АМАТЕРАС – Годишна изложба/конкурс за хартиено изкуство. Това е емблематичния раздел на фестивала, който традиционно представя международна селекция с награден фонд от цял свят.
Тазгодишното издание включва 50 автора от 17 държави с 98 произведения.
Международно жури ще излъчи победителите. Наградите ще бъдат връчени от членове на журито и представители на подкрепящите организации – Министерство на културата, Столична община и СБХ. Голямата награда АМАТЕРАС и наградата за Български автор по традиция ще бъдат представени със самостоятелни изложби в СХАФ 2025.
Произведенията в двете изложби утвърждават човешките ценности и сигурността на нашата планета в един размирен и неспокоен свят. Този призив за обръщане към природата е важен и в противовес на нахлуващия изкуствен интелект, заплашващ да елиминира естествената потребност на човека да създава. Авторите са фокусирани върху инсталационни форми, обекти и скулптури, които имат по-мащабно звучене, чрез огромно разнообразие на техники и послания. Някои от тях са утвърдени имена, а други са млади и много талантливи артисти.