Един от предвестниците на идващото лято са ягодите. Засаждането и отглеждането им не е никак трудно, а вкусът на градинска ягода е несравним.
Днес ви представяме най-важните съвети, които трябва да знаете, ако сте решили да си отгледате този плод в градината си.
Вижте още: Хитър трик как да си отгледате пресен лук у дома, без почва
По правило ягодите се засаждат през есента или през пролетта. Разсадът от ягоди за пролетно засаждане трябва да бъде добре развит и да се съхранява на хладно място три дни преди засаждането.
Най-добре е ягодите да се садят през април-май от съхраняван разсад, а от новоизваден разсад - през септември и до средата на октомври за Северна България и по-високите полета и до края на същия месец за Южна България.
Преди засаждането добавете две до три шепи хумус и шепа дървесна пепел във всяко гнездо, за да наторите почвата с с органични торове. Разстоянието между дупките в лехата, както и между редовете, трябва да бъде около 30 см, а дълбочината на отвора трябва да бъде такава, че корените да се побират свободно в него вертикално.
Ягодите се развиват най-добре в лехи, където сте отглеждали магданоз, копър, лук, чесън, маруля, целина, репички и цвекло.
Вижте още: Ето как да засадите вкъщи авокадо от костилка
Растенията понасят частично засенчване. Ето защо може да се засаждат около млади овощни дървета.
Всяко растение трябва да бъде полято с 0,5-1 л вода, след като бъде засадено, но не наведнъж, за да не се уплътни почвата прекомерно и да не се затлачи пъпката. А след 2-3 дни още веднъж.
Най-добре е да ги засадите в блачен ден или вечерта. За да не бъдат унищожени от внезапните студове, покрийте ягодовата леха с найлон.
За да се намали броят на плевелите се използва мулчиране на ягоди. Най-лесният материал за мулчиране е слама, дървени стърготини, борови игли или торф.