Не всеки дом разполага с просторна и широка кухня, в която кулинарите да се вихрят свободно. Малките кухни обаче са също толкова уютни и предразполагащи към кулинарни приключения.
Ключът за идеалната малка кухня е практичност, затова декорът и обзавеждането й се свеждат именно до този критерии.
Да бъде светлина
Използвайте този оптически трик, за да направите кухнята визуално по-просторна. Дръжте завесите дръпнати и се стремете да пускате възможно повече светлина в стаята.
Цветът е всичко
Важно е какъв цвят ще изберете, защото той може да направи кухнята още по-малка или обратното - по-широка. Ако търсите дръзки комбинации, изберете си само един по-ярък цвят, в който да бъдат кухненските шкафчета, но го съчетайте с неутрален декор и светли стени. Другият вариант е да изберете нещо цветно за фон, а мебелите да са в по-бледи багри.
Функционални мебели
С тях спестявате място. Направете рафтчета от вътрешната страна на вратичките на кухненските шкафове (както е при хладилника). Използвайте сгъваема маса с "падащ" плот, която да разгъвате само при нужда. Превърнете кухнеския барплот едновременно в кухненски остров, на който да режете зеленчуци, оборудван с чекмеджета и шкафове за съхранение на посуда.
По-малкото е повече
Не претрупвайте кухнята с декоративни елементи. Дръжте декора изчистен, за да ползвате пространството по предназначение. Ограничете се до 2-3 закачливи акцента. Порцеланов готвач-поставка за дървени бъркалки, ефектна купа за плодове и магнити по хладилника вършат отлична работа.
Бъдете открити
Не е задължително всички рафтове и шкафчета да бъдат затворени за масивни вратички. Оставяйки някои от тях отворени или заменяйки дървото със стъклени витрини, внасяте разнообразие и създавате усещане за откритост и простор.