Ако някога нашите баби са се опитвали на всяка цена да се отърват от плевелите в градината, то към днешна дата съвременните градинари гледат на този въпрос по различен начин. Те запазват някои от плевелите и за това има основателна причина.
Разбира се, от бурените трябва да се отстранят тези от тях, които са очевидните унищожители на реколтата. Но някои от тях е по-добре да се оставят в градината. Става въпрос за плевелите, които са познати като билки заради лечебните си свойства.
Засадете тези цветя в градината и ще забравите за плевелите
Плевелите, които е по-добре да оставите в градината си
Например, глухарчето трябва да се остави в градината, защото е в състояние да привлече насекоми-опрашители към лехите. Този плевел също така отделя етиленов газ, който ускорява узряването на ябълките и зеленчуците. За целта можете да оставите малка леха с глухарчетата в най-отдалечения ъгъл на градината ви.
Репеят, цъфтящ през юли и август, е отлично медоносно растение. Цветята му постоянно произвеждат цветен прашец и нектар, който също привлича насекоми-опрашители.
Копривата отблъсква колорадския бръмбар, което допринася за по-здравословния растеж на картофите.
Белият равнец съдържа фитонциди, които се борят с патогенни бактерии. Това растение може да отблъсне много вредители.
Обикновената лайка също дезинфекцира отлично почвата, стимулира растежа на зелето, лука и зърнените култури.
Краставичната трева (известна още с наименованието бораго или пореч) насища почвата с калий и азот - елементи, от които се нуждаят доматите и краставиците.
Пелинът също е добре да се остави в градината, защото от него се приготвя отвара за борба с гъсениците.
А от всички тези плевели в градината можете да направите зелен тор, който по своята хранителна стойност е сравним с оборския тор.