През по-студените месеци всеки без сушилня знае, че може да бъде истински кошмар да изсушите прането си вътре – особено що се отнася до кърпи и спално бельо.
Но понякога може да отнеме дни, докато изсъхнат напълно, преди да можете да ги приберете - освен това заемат много място, което никога не е идеално.
Освен това е добре известен факт, че влагата и мухълът са по-склонни да се появят, ако в дома ви има излишна влага, а сушенето на прането вътре е огромен виновник.
Как да решите проблема
Предприемането на една допълнителна стъпка, докато прането ви е в пералнята, може да ускори времето, необходимо на нещата ви да изсъхнат.
Всичко, което е необходимо, за да намалите времето си за сушене, е допълнителен цикъл на въртене – нещо, което често отнема по-малко от 10 минути.
Вижте още: Безопасно ли е да сушите дрехите си вътре през зимата
Как правилно да перете кърпи и спално бельо
Преди да започнете
В продължение на десетилетия повечето чаршафи и кърпи бяха направени от 100 процента памук или лен. Сега се произвеждат от синтетични микрофибри, бамбук, евкалипт, коприна и смеси, както и памук. Естествените влакна отделят мъх при всяко пране. Синтетичните влакна привличат мъх. Така че, ако естествените и синтетичните влакна се перат заедно, това може да остави тъканите с мъх.
Едно време чаршафите и кърпите основно бяха бели. Сега те се предлагат в различни цветове, някои от които са създадени с нестабилни багрила, които могат да доведат до разливане на цвета. Хавлиените кърпи станаха по-дебели, по-големи и по-тежки, докато някои чаршафи станаха по-леки от основните памучни.
Вижте още: Върнете мекотата на кърпите с това (не е омекотител)
1. Прочетете етикетите за грижа
Винаги отделяйте време да прочетете етикетите за грижа на чаршафите и кърпите, за да определите съдържанието на фибри. Етикетите също така ще ви дадат инструкции за това кои температури на вода и сушене са най-добри, както и информация за безопасни техники за избелване.
2. Сортирайте мръсните чаршафи и кърпи по тип плат и цвят
Сортирайте мръсното бельо по вид тъкан и поставете подобни влакна заедно. Не смесвайте естествени и синтетични влакна при пране. Сортирайте отново по цвят. Не се опитвайте да перете черни кърпи с бели чаршафи или вашите червени чаршафи с бели кърпи.
3. Сортирайте по тегло на тъканите за пране и сушене
Докато дебелите памучни кърпи могат да се перат с памучни чаршафи, тежките кърпи никога не трябва да се перат с по-деликатни тъкани като копринени чаршафи. Действието на триене в пералнята може да причини прекомерно износване и да повреди леките тъкани.
Ако решите да перете тежки и леки тъкани заедно, най-добре е да ги сортирате, преди да хвърлите мокрото пране в автоматична сушилня. Чаршафът ще изсъхне много по-бързо от тежката кърпа. Първо изсушете чаршафите, извадете ги от сушилнята и хвърлете вътре кърпите с няколко вълнени топки за сушилня, за да запазите влакната на кърпата леки и пухкави.
Вижте още: Колко често трябва да перете кърпите? (Повече, отколкото си мислите)
4. Използвайте препарат на ензимна основа за цялостно почистване
Използването на добър перилен препарат на ензимна основа е от съществено значение за премахване на замърсяванията по чаршафите и кърпите. Ензимите са компонентите в детергента, които разграждат молекулите, за да могат да бъдат отмити. Ако вашите чаршафи или кърпи миришат на застояло след пране или съхранение за няколко седмици, те не са чисти и трябва да преминете към по-добър почистващ препарат.